5. letný medzinárodný poetický festival „Po stranách Moravy“ v Hodoníne bol úspešný

Od 29. do 31. júla 2016 sa v Hodoníne uskutočnil už 5. ročník spoločného Letného medzinárodného poetického festivalu „Po stranách Moravy (PSM) 2016“ , ktorý striedavo na českej a slovenskej strane rieky Moravy spolu s občianskym združením PSM organizujú literárne kluby z Hodonína a Záhoria, knižnice z Hodonína a Senice, Kúpele Hodonín a obec Smrdáky s tamojšími Prírodnými liečebnými kúpeľmi.
Účastníci z Čiech, Moravy, Slovenska, Poľska i Bulharska sa spolu s organizátormi po trojdňovom programe zhodli, že spoločný festival je osožný nielen ako tvorivá inšpirácia literátov, aktivizácia literárnych klubov a podnecovanie k tvorbe nových talentov. Ale aj ako spestrenie letného kultúrneho programu v kúpeľných areáloch, galériách výtvarného umenia a na iných i netradičných miestach. Festival je multižánrovým. Čiže popri literatúre sa na ňom prezentujú i hudobníci, speváci či výtvarníci.

Jedna z viacerých tvorivých dielní na tohtoročnom festivale bola napríklad i v hodonínskej ZOO. Účastníci na festivale prežívali viaceré autorské čítania či besedy s čitateľmi a poslucháčmi tiež v zborovej sieni Náboženskej obce Cirkvi československej husitskej v Hodoníne, tiež v Galérii výtvarných umení v Hodoníne a v kongresovom centre Kúpeľov Hodonín.
V sprievodnom programe vystúpila i hudobná skupina NIC VÍC STRÁŽNICE, účastníci si mohli vypočuť aj prednášku básnika a literárneho teoretika Michala Žáka - „Poetická teória v praxi“. Na koncerte priateľstva Kúpeľov Hodonín vystúpil s recitálom spevák a gitarista Zdeněk Motýlek Patočka z Velkých Bílovic a s veľkým záujmom sa stretla i prezentácia alikvótneho spevu ako istého druhu muzikoterapie v podaní rodáka z Prostějova žijúceho v Prahe  - Karla Richarda Marinova. Zo Slovenska sa na festivale napríklad zúčastnili literáti z Holíča, Banskej Štiavnice, Trnavy, Banskej Bystrice, Bratislavy i Malaciek.
Nechýbali tiež – výstavy kníh spojené s predajom literatúry z tvorby účastníkov festivalu, výmeny skúseností, komunikácia knohovníkov z Moravy a Záhoria s literátmi – básnikmi i prozaikmi. Dominovali autorské čítania priamo za účasti divákov. Podnety z tvorivých dielní sa stávajú (pri dostatku financií v rozpočtoch organizátorov) aj obsahom občas knižne vydávaných zborníkov  Po stranách Moravy.
Vo fotogalérii vám prinášame atmosféru festivalu  tak ako sme ju zachytili na viacerých miestach v Hodoníne –  v zborovej sieni Cirkvi československej husitskej, v kongresovej sále hodonínskych kúpeľov i na tvorivej dielni v ZOO Hodonín.
Najbližší – už 6. ročník Letného medzinárodného poetického festivalu „Po stranách Moravy 2017“ bude opäť na Slovensku – na ľavom brehu rieky Moravy – v Senici a v Prírodných liečebných kúpeľoch Smrdáky v posledný júlový víkend budúceho roku.

{gallery}20160802_mpf{/gallery}