6. Letný poetický festival „Po stranách Moravy“ v Senici, Hlbokom a Smrdákoch potvrdil tvorivú atmosféru. O rok dovidenia na 7. ročníku v Hodoníne.

6. Letný poetický festival „Po stranách Moravy“ v Senici, Hlbokom a Smrdákoch potvrdil tvorivú atmosféru. O rok dovidenia na 7. ročníku v Hodoníne.

Od 28. do 30. júla 2017 boli Senica, Hlboké a Smrdáky dejiskami 6. ročníka úspešného spoločného česko-slovenského, záhorsko-juhomoravského, medzinárodného projektu Letného poetického festivalu „Po stranách Moravy 2017“ (PSM). Zorganizovali ho spoločne s občianskym združením PSM literárne kluby Kruh autorov Hodonínska (KAH) a Klub autorov a priateľov literatúry (KAPL) Záhoria, s Mestskou knižnicou Hodonín, Záhorskou knižnicou v Senici, s Kúpeľmi Hodonín a obcou a Prírodnými liečebnými kúpeľmi Smrdáky. Festival bol doteraz vždy vzájomnou tvorivou inšpiráciou literátov, aktivizoval literárne kluby, podnecoval k tvorbe nové literárne talenty. Do ponuky kultúrneho leta na českej strane hraničnej rieky Moravy i na slovenskej prinášal spestrenie programu v kúpeľných areáloch, galériách výtvarného umenia v Hodoníne a Senici a na iné netradičné miesta. Festival bol opäť multižánrovým. Veď popri literátoch a priateľoch poézie sa  na ňom prezentovali i hudobníci, speváci a výtvarníci. Nechýbali predajné výstavy kníh.

6. ročník mal v piatok 28. júla na programe Poetický večer „nováčikov“ v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici. V sobotu 29. júla predpoludním účastníci spoznali pamätihodnosti Hlbokého. Pri 200-ročnici od narodenia osobnosti si pripomenuli génia locí obce, v ktorej 45 rokov pôsobil národný buditeľ, kňaz a spisovateľ Jozef Miloslav Hurban (1817-1888) a narodil sa pred 170 rokmi jeho syn - novinár, spisovateľ a politik Svetozár Hurban Vajanský (1847-1916). V sobotu popoludní sa festival preniesol do Prírodných liečebných kúpeľov Smrdáky. Účastníci festivalu z Českej republiky a zo Slovenska sa zoznámili i s liečivými účinkami minerálnych vôd a bahna v obci, v ktorej prvú písomnú zmienku o nich zaznamenali v 15. storočí. Prvé kúpeľné objekty tam dal postaviť šľachtic Jozef Vietoris na prelome rokov 1832 a 1833. Nosným programom soboty bol Galavečer pre Smrdáky a kúpeľných hostí s predstavením poézie a hudobnej tvorby účastníkov festivalu.
Na festivale sa zúčastnili Kristián Baláž, Jaroslav Burjaniv, Anna Medzihradská a Eva Szilvová (všetci z Levíc), Janka Blašková, Juraj Ďúran, Eva a Mikuláš Jarábkovci, Beata Kuracinová Vargová, Michaela Mondeková Mrvová a Jozef Tomášik (všetci z Trnavy), Jitka Bonaventurová, Jozef Junas a Laco Špánik (všetci z Prahy),  Ivan Eduard Hnát z Holíča, Zdenka Laciková z Kopčian, Jozef Jelenák z Nitry (najstarší, 82-ročný účastník), Ondrej Kalamár zo Zvolena, Miroslav Kapusta z Banskej Bystrice, Viera Kopecká z Broumova, Jarmila Maršalová a Aleš Novák z Příbrami, Jarmila Moosová Kuřítková a Kateřina Lamačová (obe z Hodonína), Zuzana Kuglerová z Bratislavy, Olga Novotná z Jablonca nad Nisou, Karel Sikora z Karvinej, Jarmila Synková z Milotíc, Anna Vojtěchová z Českého Tešína, prekladateľ Marek Pavka z Mikulčíc a Vlado Petrovič z Banskej Štiavnice. Festival priniesol viacero tvorivých dielní. Jednak v Grand café - kongresovom centre Senica, kde boli účastníci ubytovaní. Ale i v Hlbokom a v Smrdákoch. Ako zaznelo na  festivale, ambíciou spoluorganizátorov 7. ročníka  festivalu v roku 2018 bude – vydať opäť aj zborník Po stranách Moravy s tvorbou nielen z posledného ročníka festivalu na záhorskej strane. Súčasťou festivalu bola v najstaršom kúpeľnom objekte v Smrdákoch i výstava z tvorby viacnásobnej účastníčky festivalu – poetky i výtvarníčky z Příbrami Jarmily Maršálovej a „krst“ knižky „Abeceda zvířátek“ s poéziou pre deti od Jarmily Moosovej, doplnená kresbami Jarmily Maršalovej. Krstná mama knižky, riaditeľka Prírodných liečebných kúpeľov v Smrdákoch Ing. Mária Turjaníková jej autorkám zaželala veľa ďalších úspechov a deťom radosť z čítania.
Na záver sa poeti, prozaici, výtvarníci, hudobníci i knihovníci s Hlbokým, Smrdákmi a Senicou lúčili s presvedčením, že  sa o rok radi stretnú na prezentácii svojej tvorby na 7. ročníku Letného poetického festivalu Po stranách Moravy 2018 v posledný júlový víkend na moravskej strane v Hodoníne.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170731_psm{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.