60 rokov po maturite na Jedenásťročnej strednej škole v Senici sú aktívni a píšu

Vo štvrtok 31. mája 2018 prijal v obradnej sieni Mestského úradu v Senici primátor Mgr. Branislav Grimm seniorov, ktorí maturovali práve pred 60 rokmi na vtedajšej Jedenásťročnej strednej škole v Senici (predchodkyňa súčasného Gymnázia Ladislava Novomeského), a podpísali sa do Pamätnej knihy mesta Senica.

Hlavy už striebrom hviezd posypané - znelo z básne v podaní recitátorky Miroslavy Cisárovej, a vzápätí iný poeticky popísaný obraz zo života: „Sú také chvíle – človek stojí, zamýšľa sa, kam vlastne cestou neznámou kráča, od méty k méte, od rána k ránu, postať svoju hľadá pravú...“ Potom príde „zašteklenie“ v spomienkach  a srdečný smiech seniorov, keď ich hovorkyňa mesta Viera Barošková  osloví - milí maturanti. Oni pritom maturovali roku 1958, keď primátor ešte ani nebol na svete. Maturitu – skúšku dospelosti absolvovali v chlapčenskej triede pedagóga – dnes 87-ročného  Seničana, rodáka zo Štefanovej, Michala  Schmidta, ktorý na stretnutí nechýbal. Maturovali tiež v dievčenskej triede pedagóga Emila Novanského (ten sa jubilea nedožil) a zastúpila ho jeho manželka, s ktorou sa oženil po jej maturite.
V obradnej sieni zaznela i študentská hymna Gaudeamus igitur  a spoločenské uznanie zápisom do análov Senice sa dostalo vtedajším 12 maturantkám a 9 maturantom spolu s ich pedagógom „v meste, v ktorom prežili najkrajšie študentské časy i chvíle mladosti. Je milé stretnúť po rokoch spolužiakov, spoločne si zaspomínať na svojich pedagógov, oprášiť nezabudnuteľné študentské zážitky. Vy  sa pravidelne stretávate a dávate tak najavo nielen vzácnu študentskú spolupatričnosť ku škole, ale aj svoj kladný vzťah k nášmu mestu... Z každého vášho prežitého života by sa dala napísať mnohostranná kniha...“  Konštatoval primátor Senice B. Grimm amaturantom spred 60 rokov adresoval aj tieto slová: „Vážené dámy, vážení páni, z príležitosti dnešného stretnutia prijmite úprimné želanie, aby strom vášho života ešte dlhé roky obsypávali kvety, aby ste ešte dlho každú jar obdivovali ich krásu a harmóniu...Roky, ktoré máte pred sebou, prežite v spokojnosti, v zdraví, obklopení láskou a pozornosťou svojich najbližších. Škola, priateľstvo, súdržnosť vás aj po rokoch spojila a to je krásne a úžasné...“
Po zápise do Pamätnej knihy mesta Senica za maturantov poďakoval primátorovi za prijatie Seničan žijúci v Bratislave - etnológ Mojmír Benža, iniciátor slávnosti na radnici a s vtipom a miernou nadsádzkou  dodal: „Vzhľadom na svoj vek už vám nemôžem sľúbiť, že prispejeme k budovaniu Senice  v ďalších rokoch. Ale môžem  vám sľúbiť, že Gymnázium Senica, zostanú vždycky v našich mysliach – miesto, mesto, škola, v ktorom sme vykročili do sveta dospelých...“
V obradnej sieni mal profesor Michal Schmidt  so sebou i školský časopis Naše slovo (XI. B). Pomaturitné spomienky po 60 rokoch dostali aj konkrétnejšie kontúry  v Reštaurácii COOP Jednota v Senici, kde maturanti dialógy s históriou odštartovanou roku 1958 družne rozvinuli.
Na trase od radnice, mnohí opretí o francúzsku barlu, iní ešte svižní a plní života kráčajúc rezkejšie, stále mladli smerom od ich reálneho veku k ich veku maturitnému. A  cestou si vymieňali knihy. Rudolf Gajar z Dojča, žijúci teraz 250 kilometrov od Senice v Liptovskom Jáne, priniesol spolužiakovi, rodákovi z Mukačeva, žijúcemu v Bratislave, Mironovi Zavackému, ktorý do Jedenásťročnej strednej školy v Senici dochádzal zo Šaštína, knihu Michaela Wolfa  „FIRE AND FURY Inside the Trump White House.“  A M. Zavacký (prekladal  historické knihy z angličtiny a rozprávky z ruštiny) R. Gajarovi zasa dal knihu s venovaním, od jeho dcéry Maríny Zavackej - „Ľudácka prevýchova. Mária Janšáková v Ilave v roku 1939 a jej Cela číslo 20.“ Zrazu som pochopil, prečo túto slávnosť maturantov Jedenásťročnej strednej školy v Senici po 60 rokoch ponúknem na webovú stránku Záhorskej knižnice v Senici. Veď niektorí jej absolventi sú úspešní publikujúci autori a po ich knihe či článku v časopise možno siahnuť v knižniciach (Mojmír Benža, Michal Schmidt, Miron Zavacký, Rudolf Gajar…)

{gallery}20180601_maturanti{/gallery}