Aj vážna téma o šikanovaní môže končiť pozitívne

„Kto z vás má dobrého kamaráta?“ pýtala sa hneď v úvode detí prípravnej triedy a I. stupňa zo Spojenej školy v Senici metodička Záhorskej knižnice p. Andrea Sadloňová. „A čo to vlastne znamená, ak je niekto dobrý kamarát?“ doplnila vzápätí svoju otázku.

Deti premýšľali, aktívnejší sa i hlásili. Všetci sa zhodli, že dobrý kamarát je ten, kto sa rozdelí a pomáha nám. A možno sa nás i zastane. Podobne ako v príbehu Skutočný kamarát autorky Sanja Pregl, ktorý Andrea Sadloňová deťom o chvíľu prečítala. Príbehu, v ktorom vystupuje chlapec Oliver, chlapec, akých sú medzi nami tisíce. Tiež občas sníva, ako sa mu čosi podarí, ako ho ostatní budú obdivovať a s uznaním potľapkávať po chrbte. Sníva o tom, že sa stane hrdinom. Jedného dňa urobí niečo, čoho sa možno ostatní boja – zastane sa kamaráta, ktorému chce partia iných detí zobrať mobil a peniaze. Mobil, na ktorý si dlho šetril. Oliver neváha, postaví sa na odpor početnej presile, nepremýšľa o svojom strachu. Vie, že musí kamarátovi pomôcť. A stane sa hrdinom, hoci nedisponuje žiadnou nadprirodzenou silou. Príbeh končí šťastne, Oliver (hoci sám zranený) upozornil svojím činom na neprávosť a krivdu. „A čo by ste robili vy? Už ste sa stretli s tým, že by sa vám niekto vyhrážal? Ako sa treba zachovať, ak by sa tento príbeh stal vám alebo vašim kamarátom? Komu by ste sa zdôverili?“ otvorila debatu o problematike šikanovania metodička. Niektoré deti len počúvali, iné sa zapájali, povedali, čo si myslia alebo čo sa im stalo. Príbeh chlapca Olivera deti zaujal, veď bol reálny a mohlo si ho prežiť takmer každé z nich.

Druhú skupinu Spojenej školy tvorili žiaci II. stupňa. Pre nich si Andrea Sadloňová pripravila inú knihu – Môj anjel sa vie biť autora Romana Brata. Starší žiaci reagovali možno menej spontánne, ale niektorí priznali, že o téme šikany čosi vedia. Andrea Sadloňová príbeh z knihy rozčlenila na viacero častí, pri každej sa zastavila, prediskutovala s deťmi, čo počuli, pýtala sa, čo si o tom myslia. Rozprávali sa o šikane i o čoraz aktuálnejšej kyberšikane. Na záver dostali možnosť zakončiť ťažkú tému pozitívne – do obrázku mobilu napísať niekomu peknú SMS. A keď si potom metodička prečítala tie, ktoré neboli tajné, potešila sa: Aj dnešní chlapci vedia kamarátke napísať, že je pekná a chcú ju niekam pozvať, či povedať kamošovi len tak, počuj, si dobrý kamarát.

Podujatia v Spojenej škole sa uskutočnili v pondelok 24. júna a v stredu 26. júna v rámci programu prevencie proti nežiaducim spoločenským javom.