Ako sme s dedkom repku ťahali

Ďalším z podujatí k príležitosti Dní detskej knihy bolo dramatizované čítanie s predškolákmi z Materskej školy Komenského v Senici. Detičky k nám zavítali v pondelok 4. júna 2018 spolu s pani učiteľkami Vierkou a Jankou. Najskôr sme sa formou zábavnej hry trochu zoznámili a každé z nich nám niečo o sebe prezradilo. Dozvedeli sme sa, že dievčatá majú najradšej koníky, tancujú či kreslia a chlapci zasa hrajú futbal či stavajú lego. Po krátkom úvode sme sa už pozorne započúvali do príbehu O repe z knihy Rozprávky pre najmenších. Škôlkari však nezostali ani v tejto fáze pasívne, ale sami sa stali účastníkmi príbehu. A tak bol zrazu Timko deduško, ktorý zasadil repku - Alexinku a nevládal ju vytiahnuť. Na pomoc si volá babičku, vnučky, psíčkov, mačičky i malé myšičky v podobe ďalších škôlkarov. Spoločnými silami sa im podarilo repku vytiahnuť a celý dvor od radosti tancoval. Všetky detičky sa zhostili svojich úloh fantasticky, čo ocenili aj naši malí diváci veľký potleskom a pochvalami. Dramatizované čítanie rozprávok, básní a próz vzbudzuje v deťoch čoraz väčší záujem. Knihovník - animátor komentuje text, interaktívne vstupuje do deja, pomocou kostýmov a jednoduchých rekvizít vysvetľuje príbeh aj tajomstvo vzniku textu. Do deja vťahuje aj detských divákov. Deti sa tak stávajú jeho aktérmi. Príbeh je podkladom pre interakciu a slúži na budovanie a posilnenie detskej kreativity.

V závere sme sa zahrali ešte na symfonický orchester, kde si deti vyskúšali svoju pozornosť, vynaliezavosť a fantáziu. Za ich šikovnosť počas celého dopoludnia ich neminuli zaslúžené odmeny

Jana Báňayová

{gallery}20180613_repka{/gallery}