Anton Hykisch: Písať znamená ostať

Príručka je určená najmä pre učiteľov, ktorí majú v triede žiaka cudzinca a chcú, aby si osvojil základy slovenského jazyka a úspešne sa začlenil do kolektívu triedy. Obsahuje 39 kapitol, pričom každá pozostáva z lekcie a pracovného listu - k obom je vždy uvedená metodická poznámka pre učiteľa, čo sa má žiak naučiť a precvičiť. Témy v príručke sú zaujímavé a vychádzajú z každodenného života detí. Lekcie a pracovné listy sú koncipované jednoducho a zrozumiteľne a žiaci cudzinci sa učia pomocou hry a hrových aktivít. Súčasťou príručky je aj obrázkové pexeso, ktoré obsahuje kľúčové slová zo všetkých lekcií a žiaci si tak hravou formou zopakujú a upevnia slovnú zásobu.