Básnik Pavol Stanislav predstavil svoju najnovšiu zbierku POD a NAD v Trnave

V krajskej Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave v utorok 30. mája 2017 podvečer
predstavil priateľom poézie svoju ostanú – 22. zbierku básní  „POD A NAD“ rodák z Nemčinian, žijúci už 41 rokov v Senici, básnik Pavol Stanislav, vlastným menom Pavol Pius. Na spoločnom podujatí knižníc z Trnavy a Senice autor svoju poéziu nielen recitoval, ale reagoval i na otázky moderátora podujatia Milana Soukupa o svojom vzťahu k tvorbe iných i k predpokladom, ktoré mladé talenty musia splniť, aby sa stali úspešnými.

„I keď som Pane/ trochu planý/ i so mnou máš/ svoje plány/ i mne si osud/ vyryl v dlani/ plody krasoreči/ báseň/ ktorá za mňa svedčí/ svedectvo/ o Pavlovom meči/ o jeho láske/ ktorá lásku lieči./“ Tak sa Pavol Stanislav zamyslel nad sebou v zbierke Ranné zamyslenia (2004), ktoré mu vyšli vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov roku 2004. Vtedy bola jeho 13. zbierkou. Dnes je o 13 rokov starší. 6. mája oslávil 74. narodeniny a na svojom konte má už 22 knižiek. Jeho poézia dostala aj inojazyčnú podobu. Jeho verše už nájdu čitatelia aj v  nemčine, francúzštine, macedónčine, prečítať si ju môžu po rusky, taliansky, anglicky, španielsky a najnovšie po latinsky. Týmito prekladmi sa náš nemčiniansko-senický básnik žijúci v Trnavskom samosprávnom kraji radí medzi najprekladanejších súčasných slovenských poetov.
Čo o Pavlovi Stanislavovi povedali alebo napísali iní alebo v jeho tvorbe reflektujú a vyzdvihujú? Biskup – monsignor František Rábek pri vyjdení zbierky „Okamihy zázrakov“ prirovnal básnikovu tvorbu k videniu očami srdca. „Oči srdca. Tieto oči srdca sú v prvom rade darovanou schopnosťou, ktorú sme viac-menej všetci dostali. No z rozličných dôvodov je v nás táto schopnosť žasnúť nad tým, čo je a nemuselo by byť, nad tým, v čom sa zrkadlí Božia múdrosť, moc, i láska a krása, zdeformovaná. Preto sú tak veľmi potrební ľudia, ktorí si tento zázrak srdca cibria, ktorí sa snažia byť verní pravde, ktorí vo svojom srdci prijímajú pôsobenie Božieho Ducha. Ľudia, ktorí majú aj ďalšiu schopnosť: „vyjadriť krásnou a zrozumiteľnou formou to, čo je len ťažko ľudským jazykom vyjadriteľné. Touto svojou činnosťou básnik otvára aj náš zrak srdca.“
Tvorbu Pavla Stanislava komentovali recenzenti aj inými slovami. Že je poeta natus (teda – rodený básnik). Že píše ľudsky príťažlivú poéziu, že je svojráznou osobnosťou. Že jeho „básne sú posolstvom iným ako výsledok „esteticko-antropologickej duchovnej aktivity človeka o človeku a pre človeka. Čo-to o ňom hovoria aj jeho meno a priezvisko. Jeho starý otec prišiel zo severného Talianska, otec pochádza z Hruštína na Orave, Záhorie je básnikovým druhým domovom. Jeho krstné meno Pavol z latinského paulus (skromný), aj priezvisko Pius (z latinského pobožný, vrúcny, otvorený) akoby veľavravne hovorili o poetovi. Ak nadľahčíme tieto vznešené prívlastky, i z recesistického hľadiska si môžeme o jeho tvorbe povedať vtipne. Prezident Záhoráckej svojpomocňí sebjestační republiky (ZSSR) Pavol Nemec Lelin  totiž tvorbu Pavla Stanislava ocenil  roku 2010 „Štátním radom britkého péra a poetickej huby prvej trídy“.
Autor v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave netajil, že inšpirácie mu nechýbajú a popri básňach zo zbierky POD A NAD recitoval aj viaceré z rukopisu, čo predznamenáva, že jeho tvorba určite bude mať ďalšie knižné pokračovanie.
Čo aj menom účastníkov podujatia a jeho čitateľov v Trnave Pavlovi Stanislavovi zaželal moderátor podujatia? Pevné zdravie, šťastie a nevysychajúci prameň ďalšej tvorivosti A tiež niečo za každú hlásku jeho básnického mena: „Píš Ako Vieš - Opojený Láskou, Sústavne, Tvorivo Amora Nabádajúc - Inšpirovať Svet Literatúrou A Vierou.

Básnik Pavol Stanislav predstavil svoju najnovšiu zbierku POD a NAD v Trnave

{gallery}20170601_pius{/gallery}