Beseda so spisovateľom Jozefom Banášom v Senici o  dokumentárnom románe „Prebijem sa! Štefánik – Muž železnej vôle“

Beseda so spisovateľom Jozefom Banášom v Senici o dokumentárnom románe „Prebijem sa! Štefánik – Muž železnej vôle“

Jedným z prvých podujatí v Senici k 100-ročnici od úmrtia astronóma, diplomata a generála Milana Rastislava Štefánika (1880-1919) bola 28. marca 2019 o 18. hodine  beseda so spisovateľom Jozefom Banášom o jeho ostatnej knihe „Prebijem sa! Štefánik – Muž železnej vôle.“ Spoločne ju pripravili Záhorská knižnica v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja s Mestským kultúrnym strediskom v Senici.

V kino-divadelnej sále senického domu kultúry sa viac ako dvesto návštevníkov zaujímalo o tvorbu autora 31 kníh (s celkovým nákladom viac ako 300-tisíc výtlačkov), z ktorých 17 vyšlo v zahraničí. Ale najmä o M. R. Štefánika, jednu z desiatky finálových osobností ankety RTVS o najvýznamnejšom Slovákovi.

So spisovateľom Jozefom Banášom bola hosťom podujatia zborová farárka Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania zo Štefánikovho rodiska z Košarísk Mgr. Zuzana Durcová. Popri moderátorovi besedy Milanovi Soukupovi v programe aktívne vystúpila i pani Silvia Konečná, rodáčka zo Senice, žijúca v Priepasnom, ktorá v Trenčíne 20. marca tohto roku na krajskom kole Festivalu umeleckého prednesu poézie a prózy 52. ročníka Vansovej Lomničky obsadila 3. miesto v III. kategórii. Súťažila totiž s úryvkom z Banášovej najnovšej knihy. K úspechu blahoželáme.

Na besede rezonoval odkaz vedca, diplomata a generála, spoluzakladateľa prvej Česko-Slovenskej republiky z roku 1918 – pevná vôľa, vytrvalosť, prekonávanie samého seba aj v tých najťažších životných situáciách. Spisovateľ Jozef Banáš ovláda 5 jazykov, k jeho menu život a tvorba pripísali viaceré prívlastky - bývalý diplomat v Nemecku a Rakúsku, prozaik, dramatik, scenárista, šoumen, hudobník, zo Slovenska najprekladanejší autor, ktorý ako cestovateľ navštívil 50 krajín (i mnohé miesta spojené so Štefánikom) a o svojich knihách v 19 štátoch besedoval s čitateľmi.

V programe zazneli úryvky z knihy a hostia reagovali na mnohé otázky. Medzi nimi o spisovateľovom pátraní v archívoch, o verejnosti neznámych okolnostiach tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Bol členom slobodomurárskej lóže? Ako to bolo naozaj s jeho láskami? Prečo z trojice najvýznamnejších osobností zainteresovaných do vzniku ČSR neboli na jeho pohrebe ani Tomáš Garrigue Masaryk ani Eduard Beneš?

Autogramiáda a predaj kníh J. Banáša v Senici (s najnovšou knihou  a tričkami s portrétom Štefánika šli najviac na odbyt knihy Zastavte Dubčeka! a Idioti v politike) potvrdili, že anketa o najvýznamnejšom Slovákovi i blížiace sa jubileum tragického skonu vedca, diplomata a generála nás motivujú – poznať osobnosti z našich dejín dôslednejšie. Približovať ich život a dielo mladšej internetovej generácii je priam nesplateným dlhom spoločnosti a nás starších voči generáciám nasledovníkov.

Na besede avizovali, že už 25. apríla tohto roku pribudne na pomníku venovanom prvej ČSR v parku pri Základnej umeleckej škole v Senici i reliéf s portrétom Štefánika. A pani farárka Zuzana Durcová z Košarísk pozvala na spomienkové oslavy k 100-ročnici od úmrtia osobnosti začiatkom mája v jeho rodisku i na Mohyle generála M. R. Štefánika na Bradle.

Ešte otázka za čitateľov Záhorskej knižnice v Senici, na ktorú spisovateľ Jozef Banáš reagoval. Čo bude novým prírastkom do rodinných či verejných knižníc z jeho tvorby po dokumentárnom románe? „Po takom náročnom románe ako bol Prebijem sa!  o Štefánikovi (dlhoročná práca), si musí človek trošičku oddýchnuť. Mám nejaké projekty rozrobené. Ale momentálne som sa dal na preklad. Prekladám veľmi zaujímavú esej od Štefana Zweiga. Narazil som na ňu práve pri zbieraní materiálov o Štefánikovi. Volá sa Vor dem Sturm (Pred búrkou alebo Pred útokom). Je z čias pred 1. svetovou vojnou a počas nej (extrémne zaujímavá úvaha). V súvislosti so Slovanmi je to čosi, čo tu ešte nebolo, tak sa teším.“ Kedy to vyjde? „Vydavateľ IKAR mi už sľúbil, že v septembri-októbri tohto roku by to mohlo vyjsť.“

TEXT: Milan Soukup   FOTO:Ivan Fodor a Milan Soukup

{os-gal-16}