Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša

Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša

Rozprávka nevznikla preto, aby sa ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých, aby pripomínala skutočné hodnoty zmysluplnej ľudskej existencie. (Milan Rúfus).

Naša knižnica sa už niekoľkýkrát zapojila do úspešného projektu CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM, ktorý vznikol s cieľom podporiť čítanie deťom. Prebiehal po celom Slovensku v čase od 4. do 8.decembra 2017. Jeho základnou programovou myšlienkou je čítať deťom pravidelne aspoň 20 minút denne. Hlavnými hrdinami sú deti a rodina, prehlbovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier. Keďže sú to práve deti, ktoré dokážu svojich rodičov inšpirovať a rodičia im radi splnia každé želanie, navodili sme atmosféru domáceho čítania aj v knižnici. V jedno dopoludnie a dve odpoludnia sme sa pohodlne usadili, uložili a započúvali do príbehu o Mikulášovi. Pani knihovníčka čítala a detičky mohli len nerušene počúvať. Príbeh ich vtiahol natoľko, že sami sa pokúsili vymyslieť jeho záver. Ten si potom porovnali s tým v príbehu. Mikuláš priniesol deťom darčeky nielen v podobe krásneho literárneho textu, ale i sladkého prekvapenia či záložky s logom projektu.
Mnohé deti čítajú so svojimi rodičmi, starými rodičmi či súrodencami i doma, no stále je veľa detí, ktoré tento pocit nepoznajú. I takýmto spôsobom sme sa snažili povzbudiť deti, aby inšpirovali svojich rodičov k spoločnému čítaniu. Pravidelné hlasné čítanie uspokojuje najdôležitejšie emočné potreby dieťaťa, prehlbuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom, podporuje sebavedomie, rozvíja slovnú zásobu, predstavivosť, trénuje pamäť ako aj prináša všeobecné znalosti. Čítajme deťom každý deň. Každý deň bude o zážitok krajší!

Jana Báňayová

 

{gallery}20171213_citanie{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.