Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša

Rozprávka nevznikla preto, aby sa ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých, aby pripomínala skutočné hodnoty zmysluplnej ľudskej existencie. (Milan Rúfus).

Naša knižnica sa už niekoľkýkrát zapojila do úspešného projektu CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM, ktorý vznikol s cieľom podporiť čítanie deťom. Prebiehal po celom Slovensku v čase od 4. do 8.decembra 2017. Jeho základnou programovou myšlienkou je čítať deťom pravidelne aspoň 20 minút denne. Hlavnými hrdinami sú deti a rodina, prehlbovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier. Keďže sú to práve deti, ktoré dokážu svojich rodičov inšpirovať a rodičia im radi splnia každé želanie, navodili sme atmosféru domáceho čítania aj v knižnici. V jedno dopoludnie a dve odpoludnia sme sa pohodlne usadili, uložili a započúvali do príbehu o Mikulášovi. Pani knihovníčka čítala a detičky mohli len nerušene počúvať. Príbeh ich vtiahol natoľko, že sami sa pokúsili vymyslieť jeho záver. Ten si potom porovnali s tým v príbehu. Mikuláš priniesol deťom darčeky nielen v podobe krásneho literárneho textu, ale i sladkého prekvapenia či záložky s logom projektu.
Mnohé deti čítajú so svojimi rodičmi, starými rodičmi či súrodencami i doma, no stále je veľa detí, ktoré tento pocit nepoznajú. I takýmto spôsobom sme sa snažili povzbudiť deti, aby inšpirovali svojich rodičov k spoločnému čítaniu. Pravidelné hlasné čítanie uspokojuje najdôležitejšie emočné potreby dieťaťa, prehlbuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom, podporuje sebavedomie, rozvíja slovnú zásobu, predstavivosť, trénuje pamäť ako aj prináša všeobecné znalosti. Čítajme deťom každý deň. Každý deň bude o zážitok krajší!

Jana Báňayová

{gallery}20171213_citanie{/gallery}