Celé Slovensko číta deťom - V Senici čítali divadelníci zo Záhoria

Celé Slovensko číta deťom - V Senici čítali divadelníci zo Záhoria

V stredu 6. júna 2018 predpoludním sa Záhorská knižnica v Senici v rámci Dní detskej knihy zapojila do celoštátneho projektu Celé Slovensko číta deťom. Špecifikom podujatia bolo, že deťom zo 4. B a 4. A  II. Základnej školy na Komenského ulici v Senici v detskom oddelení knižnice čítali ochotnícki divadelníci žijúci a pôsobiaci na Záhorí. Konkrétne to bol režisér Záhoráckeho divadla Ivan Fodor, ale aj knihovníčky Jana Báňayová, ktorá hrávala osem rokov v amatérskom súbore – Divadlo Štefana Kvietika vo Veľkom Krtíši a Gabriela Šebová, ochotníčka z Divadelnej skupiny XY v Rovensku.

Čítanie bolo dramatizované jednak vybranou predlohou – ale aj interpretačnými výkonmi. Veď sa čítalo z autorskej rozprávky Ivana Fodora „Princezná zaľúbená do strašidla.“ Pôvodne vznikla v 90. rokoch 20. storočia, ale v knižnici sa sa čítalo z úpravy, ktorá mala premiéru v Záhoráckom divadle v Senici v roku 2008, teda za čias, keď sa dnešní školáci-poslucháči-štvrtáci narodili alebo niektorí mali iba rok. Deti do knižnice zavítali so svojimi triednymi učiteľkami Erikou Hyžovou a Zuzanou Návratovou.
Režisér Záhoráckeho divadla Ivan Fodor školákom priblížil aj mini-lekciu z bábkového divadla. Popísal im totiž postavy aktérov bábkovej rozprávky a vysvetlil i rozdiely medzi bábkami, maňuškami a marionetami. Bábky, ktoré so sebou priniesol k tomuto dramatizovanému čítaniu  komediálnej rozprávky, vytvorila pred desiatimi rokmi Kristína Hroznové zo Senice – Čáčova. Mnohé súčasné deti ju dnes poznajú aj vďaka filmu Spievankovo, pre ktorý Kristína vytvorila výpravu.
Poslanie akcie – Celé Slovensko číta deťom – knihovníčka a ochotnícka herečka Jana Báňayová priblížila aj vysvetlením: „Dnes budeme my dospelí čítať vám. Podujatie je určené deťom práve preto, aby sme podporili čítanie u detí. Lebo deti čím ďalej, tým menej čítajú. Majú v rukách častejšie ako knihu mobily, tablety a počítače...Však to poznáme, že? Najmä chlapci...Ale, čítanie je veľmi dôležité, pretože si tým rozvíjate slovnú zásobu. Keď niekam prídem na úrad a budem musieť ako veľký čítať nejaké tlačivo, tak  mi to namiesto hodiny a pol bude trvať 15 minút. A  je to aj preto, aby ste sa vedeli vyjadrovať. Aby ste boli múdri. Takisto tam máte príbehy a rozvíjate si tým svoju tvorivosť a fantáziu...“
Šancu pri čítaní dospelákov deťom však dostali aj školáci. Napríklad Matej Sládek zo 4. B si spolu s ochotníckymi herečkami Janou Báňayovou a Gabrielou Šebovou a režisérom Záhoráckeho divadla Ivanom Fodorom, tiež vyskúšal dramatizované čítanie jednej z rozprávkových postáv.
Odmenou pre všetkých čítajúcich bol potlesk a nemenej dôležitým bolo poznanie, že podujatie malo u detí dobrú odozvu. I knihovníčky zo Záhorskej knižnice v Senici boli spokojné. A naviac aj režisér Ivan Fodor sa nahlas zamýšľal, že by sa komediálnu  rozprávku „Princezná zaľúbená do strašidla“, ktorú čítali, oplatilo „oprášiť“ a znova ju uviesť k spokojnosti malých divákov na scéne Záhoráckeho divadla v Senici.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180606_slovensko{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.