Decká z mesta sa (ne)vedia biť

Ďalším podujatím v rámci Dní detskej knihy bola beseda s mladou, ale skúsenou spisovateľkou Kristínou Mišovičovou, autorkou knihy pre deti s názvom Decká z mesta sa (ne)vedia biť.

Pani Mišovičovú považujeme takmer za domácu hostku, žije a pracuje na Záhorí. Navyše sa stará o obecnú knižnicu v Moravskom Sv. Jáne, takže je skutočne „naša“.

Ako prví sa prišli s pani Mišovičovou porozprávať druháci, po nich štvrtáci z II. Základnej školy. Autorka sa na malých zvedavcov dobre pripravila, priniesla im ukázať aj bábky dvoch hlavných hrdinov knihy – Samka a Peťka, chlapcov rozdielnych, a napriek tomu kamarátov. Jeden z mesta, druhý z dediny učia v knihe navzájom jeden druhého. Pretože hoci sme každý iný, vždy môžeme druhých inšpirovať, a naopak niečo sa od nich naučiť. Naši malí hrdinovia sa navzájom tiež obohacujú: jeden má moderné technológie v malíčku, druhý sa napríklad vie – biť.

Pani Mišovičová sa s deťmi podelila aj o svoje osobné skúsenosti s písaním kníh. Kým chytíme do rúk krásnu ilustrovanú knihu, uplynie dlhý čas. Napísať knihu ešte nemusí byť to najťažšie, naopak, samotná tvorba autora teší. Mnoho starostí však prináša hľadanie vydavateľa, ilustrovanie, zalamovanie knihy v grafickom štúdiu. Výsledok však stoji zato. Príjemné chvíľky strávené s výmyselnými chlapcami, objavovanie ich sveta – to je dobrodružstvo aj pre našich školákov.

{os-gal-28}