Dni detskej knihy 2016 - Celé Slovensko číta deťom - beseda s Renátou Matúškovou

Dni detskej knihy 2016 - Celé Slovensko číta deťom - beseda s Renátou Matúškovou

V piatok 3. júna 2016 riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Mgr. Katarína Soukupová privítala na besede v oddelení pre deti a mládež autorku Renátu Matúškovú. Pochádza z Holíča, žila aj v Skalici a teraz pracuje ako učiteľka prvého stupňa základnej školy v Bratislave.
Besedovala s 25 deťmi zo IV. základnej školy v Senici, piatakmi, ktorí sa s pani učiteľkou Miroslavou Teplíkovou prišli viac dozvedieť o autorke knihy „Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch“, vydanej vo Vydavateľstve Perfekt, uvedenej do života na Bibliotéke – knižnom veľtrhu v Bratislave vlani 6. novembra, v deň spisovateľkiných menín.

Je to zdvojená kniha (dve v jednom). Z jednej strany prináša 133 strán o 21 hradoch zo Slovenska a z druhej strany zasa 94 strán - „Vzbury strašidiel“ od Jiřího Holuba – českého autora, inak kastelána hradu, ktorý v turistickej sezóne sprevádza návštevníkov po hrade v Českej republike a mimo sezóny je sprievodcom zájazdov do Južnej Ameriky. V tom čase aj spracúva príbehy do kníh. Vďaka česko-slovenskému zblíženiu a partnerstvu dvoch autorov knižka mohla vzniknúť. Veď sponzori na Slovensku detskú literatúru príliš nepodporujú a aj od ministerstva kultúry sa podľa Renáty Matúškovej skôr ujdú prostriedky pre vydanie kuchárskej knihy ako kníh pre deti.
Deti sa dozvedeli, že sa jej vlastne splnilo to, po čom túžila. Vyštudovala za zdravotnú sestru aj za učiteľku, a tým, že rada čítala, snila aj o práci spisovateľky. Aj to sa jej teraz plní.
Na besede deťom prečítala aj príbeh o Liptovskom hrade, pri čom jej pomohli aj senickí piataci. Boli veľmi aktívni aj pri kladení otázok. A popri tradičných -, ako sa kniha rodila, ktoré hrady osobne navštívila, čo rada ako dieťa čítala, aké predmety v škole obľubovala, deti zaujímal aj jej názor na fakt, že mládež dnes viac chatuje prostredníctvom počítača a surfuje po internete ako číta knihy. Pani Renátu to neteší, ale snaží sa aj svojou tvorbou záujem detí o knihy prebúdzať a rozvíjať.
„Sedem hradov alebo zrúcanín hradov je zo Západného Slovenska, sedem zo Stredného a sedem z Východného Slovenska, aby každý čitateľ si našiel to svoje.“ Povesti už tretím rokom vychádzajú v časopise Fifík a riaditeľku Vydavateľstva Perfekt Magdalénu Gocníkovú predvlani napadlo – vybrať 21 povestí a vydať ich knižne. To sa aj stalo.
„Na tejto strane sú niektoré povesti celkom zábavné, niektoré strašidelné, je tam aj troška poučenia, sú tam rôzne zaujímavosti z okolia hradov. A z druhej strany je „Vzbura strašidiel“ Jiřího Holuba, ktorá je od začiatku až do konca veľmi humorná, kde opisuje strašidlá na jednom hrade v Čechách, v Červenej Lhote „žijú“...“ Zdôverila sa R. Matúšková a priblížila aj ďalšie etapy zrodu knižky a zaujímavosti okolo ilustrácií Juraja Martišku i k fotografiám Vladimíra Fecka, z ktorých mnohé  vznikli z vtáčej perspektívy pomocou dronu.
Renáta Matúšková popri  „Povestiach a iných zvestiach o hradoch a zámkoch“ je zastúpená svojou tvorbou v poviedkových knižkách „Ovečky v čerešňovom sade“ (poviedka „Kto mi dal také meno“), „My nie sme žiadne céčka“ (poviedka „Rišove prázdniny“) a „Srdce šachovej dámy“ (poviedka „A predsa leziem po stromoch“) . Je i spoluautorkou učebníc vlastivedy pre 4. ročník základných škôl a knižiek dopravnej výchovy.
Na besede v Záhorskej knižnici v Senici počas Dní detskej knihy bola Renáta Matúšková príjemne potešená aktivitou piatakov zo IV. základnej školy v Senici, ich zvedavými otázkami. A deti tiež tešilo, že sa stretli s autorkou knižky s povesťami aj z hradov v našom bezprostrednom okolí (Branč, Korlátko, Holíčsky zámok a ďalšie).

Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Gabika Rehušová

 

{gallery}20160606_ddk_matuskova{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.