Dni detskej knihy - Herci Záhoráckeho divadla čítajú deťom v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom

Dni detskej knihy - Herci Záhoráckeho divadla čítajú deťom v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom

V utorok 6. júna 2017 o 9. hodine 30. minúte privítala riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová v oddelení pre deti a mládež dvojicu protagonistov Záhoráckeho divadla  (ZD) zo Senice. Režisér Ivan Fodor a riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Senici, zároveň herec ZD, František Harnúšek prišli do knižnice čítať deťom z obľúbených knižiek svojho detstva. Stalo sa tak počas Dní detskej knihy, ale zároveň ako súčasť projektu Celé Slovensko číta deťom. Pozornými poslucháčmi sa stali štvrtáci z 3. Základnej školy v Senici spolu s učiteľkou Janou Minxovou.

Riaditeľka ZK K. Soukupová deťom priblížila podstatu projektu „čítajúceho Slovenska“. Významnejší, alebo známejší ľudia z mesta prídu prečítať ukážku z knihy, ktorú majú radi, alebo ju čítali radi, keď boli deťmi. Podčiarkla význam čítania pre deti. Rozširuje slovnú zásobu, skvalitňuje komunikáciu detí navzájom, ale aj  vyjadrovanie detí pri odpovediach v škole. Obohacuje fantáziu detí, zdokonaľuje ich tvorivosť, zvyšuje sebavedomie a nepriamo pomáha i  pri výbere budúceho povolania...
František Harnúšek čítal z knižky Jozefa Cígera Hronského – Budkáčik a Dubkáčik, a Ivan Fodor z knihy Dušana Taragela – Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Generácii detí, ktorým sú dnes bližšie počítačové hry, prečítali z kníh detstva ich starých otcov a materí či z detstva ich rodičov...
Deti sa v dialógu s čítajúcimi i s riaditeľkou knižnice dozvedeli o fonde, ktorým Záhorská knižnica disponuje. Dozvedeli sa o obľúbených knihách z čias minulých (Mayovky, Tajomstvo  Dračej steny, Tarzan, Kniha džunglí…). Deti prezradili čo-to o svojich obľúbených knižkách, o zážitkoch z čítania s rodičmi, alebo v posteli pod vankúšom. Štvrtáci získali aj tipy – čo v ich veku oplatí prečítať a či to v knižnici majú. Veď je lacnejšie – knihu si požičať, ako (drahú) kúpiť… „Verte deti, že ak aj pomocou čítania kníh obohatíte svoju fantáziu, verte, že sa vám na tomto svete bude žiť lepšie...“ Doplnila pri vyratúvaní prínosov z čítania riaditeľka ZK v Senici.
F. Harnúšek a I. Fodor čítajúc dávali deťom možnosť výberu jednotlivých príbehov a  deti si z rozprávok z Taragelovej knihy prečítali jednu (o Milanovi - kazisvetovi) aj spoločne na striedačku. Hovorilo sa aj o súťaži o kráľa čitateľov, ktorú organizuje knižnica pravidelne. A pani učiteľka Minxová priblížila i triednu súťaž v čítaní, ktorú pravidelne vyhodnocujú. Tipy na dobrú knihu si deti navzájom vymieňajú. Zo štvrtákov medzi doteraz najlepších čitateľov patrí Carmen Klinková. A tak nečudo, že pri spoločnom fotografovaní na tróne kráľa čitateľov v Senici práve Carmen zasadla najvyššie.
Nuž, želáme  nielen štvrtákom, ale aj iným deťom a mládeži veľa obohacujúcich zážitkov s knihami. Mnohí z tých, ktoré doteraz do knižnice nechodili, podujatie vzali ako podnet – stať sa novými pravidelnými čitateľmi Záhorskej knižnice v Senici, disponujúcej bohatým fondom s takmer 90-tisíc knižničnými jednotkami.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170607_ddk_herci{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.