Dni detskej knihy - Krst knihy Jany Larsson „Lemi a Mimi hľadajú mamu“

Dni detskej knihy - Krst knihy Jany Larsson „Lemi a Mimi hľadajú mamu“

V piatok 2. júna 2017 predpoludním v Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice na dvoch stretnutiach (o 9. a o 10.30) s predškolákmi z Materskej školy na Komenského ulici v Senici predstavila Jana Larsson svoju novú knižku „Lemi a Mimi hľadajú mamu“ ešte pred jej popoludňajším slávnostným oficiálnym krstom. Deti  v prvej skupinke do knižnice prišli s učiteľkami Miriam Ladislavovou a Janou Smolinskou a druhá skupinka s Vierou Očovanovou a Janou Černekovou, ich triednymi učiteľkami.

Autorka novej knižky (spolu s reprezentantkami vydavateľstva) deťom z knižky čítala, rozvíjala s nimi dialóg, sledovala odozvy predškolákov na prečítané,. Bavili sa navzájom o svojich túžbach a predstavách o živote, zážitkoch z prírody u nás doma, v rodinách, so zvieratkami – rodinnými maznáčikmi, ale aj v prírode, s ktorou sa Jana Larsson stretá vo svojej novej vlasti vo Švédsku. Deti podnety zo stretnutia  s autorkou knižky stvárnili výtvarne. Kreslili niečo krásne, čo majú radi v prírode. Hudbou podujatie v knižnici obohatili hrou na gitare a flaute pedagóg a jeho zverenec zo Základnej umeleckej školy v Senici. 
Jana Larsson, rodená Kúhlová, pochádza z Dojča. Žije v prímorskom prístavnom mestečku Stenungsund s 25-tisíc obyvateľmi na juhozápade Švédska.
Kniha vyšla vo Vydavateľstve Le-Mimi zo Senice, ktoré vzniklo roku 2014. Je treťou z jeho produkcie. Po knihách prianí (Svadobná kniha prianí a Pamätníček môjho detstva) je prvou z novej edície Matka Príroda. Knižku ilustrovala Juliana Hamajdáková z Prešova.
Senické vydavateľstvo vytvorili a ich mená sú v názve vydavateľstva zašifrované –  Lenka Belišová, Miriama Hurban Šebestová a Michaela Šebestová.
Jana Larsson vyštudovala na Obchodnej akadémii v Senici, potom absolvovala bakalárske štúdium marketingovej komunikácie na Vysokej škole ekonomickej a správnej v Prahe. Teraz vo Švédsku študuje švédčinu a na Univerzite v Göteborgu navštevuje kurz o životnom prostredí (systémy enviromentálneho manažmentu). Jej manžel pracuje pre „jednu obrovskú nadnárodnú chemickú firmu“ ako globálny manažér pre výrobu a logistiku. Majú spolu dve deti – 5-ročnú Sofinku a 2,5-ročnú Julinku. Autorka knižky sa svojou tvorbou pre deti prostredníctvom rozprávkového príbehu víly Mimi a škriatka Lemi – strážcov lesa, usiluje poukázať na význam prírody, ako sa o ňu s láskou starať, a čo by aj deti mohli urobiť pre to, aby bola zdravá a plná síl. Zaznelo pri krste knihy.
Symbolický krst knihy makom z makovíc s krstnou mamou – herečkou Helenou Krajčiovou za účasti autorky, predstaviteľov vydavateľstva, sponzorov, podporovateľov i knihovníkov sa uskutočnil v Dome kultúry v Senici popoludní 2. júna od 15. hodiny. Senickú radnicu na slávnosti reprezentoval zástupca primátora Ing. Ján Hurban. K vyjdeniu nového titulu z knižnej produkcie pre predškolákoiv, naviac s enviromentálnou problematikou o vzťahu deti k prírode a potrebe lásky k matke prírode, autorke a vydavateľom zablahoželala i riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Mgr. Katarína Soukupová a mnohí ďalší hostia. Knižke na ceste k čitateľom želáme šťastnú cestu a jej tvorcom veľa ďalších úspechov.

Text: Milan Soukup        
Foto: Milan Soukup, Jaroslav Zloch

 

{gallery}20170605_ddk_larsson{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.