Dni detskej knihy - Zahraj sa na ilustrátora - výtvarný workshop s deťmi zo ZUŠ Senica

Dni detskej knihy - Zahraj sa na ilustrátora - výtvarný workshop s deťmi zo ZUŠ Senica

V Medzinárodný deň detí sa 1. júna 2017 popoludní  od 13. hodiny v rámci Dní detskej knihy uskutočnil v Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici výtvarný workshop pre deti zo senickej zušky. Spolu s učiteľkou Hanou Oslejovou do prostredia medzi knihy prišli výtvarne pracovať a inšpirovať sa predškoláci, ale aj prváci a štvrtáci z prvého stupňa základnej školy. Motivovaní knižkami ako Spievankovo, Maľovaná abeceda a inými, televíznou i hudobnou podobou Spievankova (znela z magnetofónu), deti pracovali na symbolických záložkách do kníh. Buď na výtvarných stojanoch, ale aj po ležiačky na koberci. Čo nestihli urobiť medzi regálmi s knihami, dokončia na hodine výtvarnej výchovy v ZUŠ a nabudúce prinesú hotové na výstavu do knižnice.

Pani učiteľka, a toto mám ako urobiť? Môžem nakresliť psíka?  Ja nakreslím mačičku. Aký chvostík má panda? Ja dorábam ešte obrázok do výtvarnej súťaže na tému Dovolenka. Tu hore sú pyramídy, lebo by som sa dakedy chcela pozrieť do Egypta. Aj tak komentovali dievčence, lebo to boli samé dievčence, stvárnené obrázky.
Deti nazreli aj do knižky, ktorú ilustrovala Seničanka Kristína Hroznová. Nechali sa inšpirovať aj ďalšími už renomovanými knižnými ilustrátormi. Snažili sa svojsky stvárniť námety ich srdcu blízke. Ale aj sa v knižnici zahrali. Veď v zuške sa po ležiačky nemaľuje ani nekreslí, a tu v knižnici si to mohli v deň detí dovoliť...A za aktivitu sa im ušli i lízanky.
Peťka Kubíčková, Lorianka Barčáková, Timinka Holičová, Sofinka Rýzková, Nelka Krátka, Anetka Machatová, Karinka Vartiaková, Julinka Chropúvková, Natálka Čopjanová,  Grétka Hrušková a Vikinka Pavesková...sa na workshope v knižnici s učiteľkou z výtvarného odboru ZUŠ H. Oslejovou zabavili ako „budúce ilustrátorky“. Ak si  s niečím nevedeli rady, pomohla i teta knihovníčka Gabriela Rehušová, alebo prvú pomoc pri stvárňovaní zvieratiek ponúkli aj knižky a veľké leporelá a atlasy z regálu. Tu doriešiť noštek mačičky, tam ušká ťavy, oči psíka alebo vzhľad šteniatok či tvár princa.
Pre niektorých predškolákov bola návšteva knižnice prvou v ich živote, no určite nie poslednou. Aj počas Dní detskej knihy sa Záhorská knižnica v Senici mení na zázemie plné inšpirácií, námetov, možno aj pre voľbu budúceho povolania, ktoré sa pre deti z prvého stupňa základnej školy zdá byť zatiaľ „hudbou budúcnosti“. 

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170602_ddk_workshop{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.