Dni detskej knihy - Zahraj sa na ilustrátora - výtvarný workshop s deťmi zo ZUŠ Senica

V Medzinárodný deň detí sa 1. júna 2017 popoludní  od 13. hodiny v rámci Dní detskej knihy uskutočnil v Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici výtvarný workshop pre deti zo senickej zušky. Spolu s učiteľkou Hanou Oslejovou do prostredia medzi knihy prišli výtvarne pracovať a inšpirovať sa predškoláci, ale aj prváci a štvrtáci z prvého stupňa základnej školy. Motivovaní knižkami ako Spievankovo, Maľovaná abeceda a inými, televíznou i hudobnou podobou Spievankova (znela z magnetofónu), deti pracovali na symbolických záložkách do kníh. Buď na výtvarných stojanoch, ale aj po ležiačky na koberci. Čo nestihli urobiť medzi regálmi s knihami, dokončia na hodine výtvarnej výchovy v ZUŠ a nabudúce prinesú hotové na výstavu do knižnice.

Pani učiteľka, a toto mám ako urobiť? Môžem nakresliť psíka?  Ja nakreslím mačičku. Aký chvostík má panda? Ja dorábam ešte obrázok do výtvarnej súťaže na tému Dovolenka. Tu hore sú pyramídy, lebo by som sa dakedy chcela pozrieť do Egypta. Aj tak komentovali dievčence, lebo to boli samé dievčence, stvárnené obrázky.
Deti nazreli aj do knižky, ktorú ilustrovala Seničanka Kristína Hroznová. Nechali sa inšpirovať aj ďalšími už renomovanými knižnými ilustrátormi. Snažili sa svojsky stvárniť námety ich srdcu blízke. Ale aj sa v knižnici zahrali. Veď v zuške sa po ležiačky nemaľuje ani nekreslí, a tu v knižnici si to mohli v deň detí dovoliť...A za aktivitu sa im ušli i lízanky.
Peťka Kubíčková, Lorianka Barčáková, Timinka Holičová, Sofinka Rýzková, Nelka Krátka, Anetka Machatová, Karinka Vartiaková, Julinka Chropúvková, Natálka Čopjanová,  Grétka Hrušková a Vikinka Pavesková...sa na workshope v knižnici s učiteľkou z výtvarného odboru ZUŠ H. Oslejovou zabavili ako „budúce ilustrátorky“. Ak si  s niečím nevedeli rady, pomohla i teta knihovníčka Gabriela Rehušová, alebo prvú pomoc pri stvárňovaní zvieratiek ponúkli aj knižky a veľké leporelá a atlasy z regálu. Tu doriešiť noštek mačičky, tam ušká ťavy, oči psíka alebo vzhľad šteniatok či tvár princa.
Pre niektorých predškolákov bola návšteva knižnice prvou v ich živote, no určite nie poslednou. Aj počas Dní detskej knihy sa Záhorská knižnica v Senici mení na zázemie plné inšpirácií, námetov, možno aj pre voľbu budúceho povolania, ktoré sa pre deti z prvého stupňa základnej školy zdá byť zatiaľ „hudbou budúcnosti“.

{gallery}20170602_ddk_workshop{/gallery}