Dramatická výchova v knižnici - workshop

Pre každé dieťa je prirodzené „hrať sa“ na rozprávky, ktoré počulo, čítalo alebo videlo. Podobne sa vedia hrať aj starší, dokonca aj dospelí. Dramatická výchova z tejto prirodzenej hry vychádza. Deťom prináša väčší zážitok, keď sa do deja môžu sami zapojiť, byť jeho súčasťou  a konať v ňom za postavy alebo samé za seba. A práve takýto spôsob uchopenia príbehu nám ukázala lektorka dramatickej výchovy Mgr. BcA. Tereza Machková na svojom workshope. Využitiu dramatickej výchovy v knižniciach sa venuje už 15 rokov. Workshop zameraný na detského čitateľa organizovala 29.septembra 2017 v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave EDUdrama, ktorá s lektorkou dlhodobo spolupracuje. Tereza rozprávala nielen teoretické a praktické poznatky zozbierané počas svojej dlhoročnej práce s deťmi, ale nachvíľu sme sa aj my, knihovníci, stali súčasťou jej príbehu. Naučila nás niekoľko techník a fígľov, ako pracovať s deťmi pomocou dramatickej výchovy, s rôznymi možnosťami vstúpiť do knihy a preskúmať tak príbeh zvnútra.

Text: Jana Báňayová

{gallery}20170929_vychova{/gallery}