Hudba slov Jána Raka zaznela v Holíči na zámku - prezentácia novej zbierky

Hudba slov Jána Raka zaznela v Holíči na zámku - prezentácia novej zbierky

16. novembra 2016 v Kultúrno-osvetovom centre v Holíči prezentovali najnovšiu básnickú zbierku holíčskeho poeta MUDr. Jána Raka mladšieho „Hudba slov“, súčasného predsedu Klubu priateľov a autorov literatúry Záhoria (KAPL). Spolu s primátorom Holíča a podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja  PhDr. Zdenkom Čambalom knihu uviedli do života symbolickým posypaním zrnkami kávy. Je už druhým knižným titulom z tvorby tohto dlhoročného člena a spoluzakladateľa KAPL.

Ján Rak mladší spolu so sestrou Evou sú deťmi básnika Jána Raka (1915-1969), rodáka z Hradišťa pod Vrátnom, príslušníka skupiny nadrealistov. Nebol literátom profesionálom, ale jeho tvorba vytryskla z jeho vnútornej potreby vyjadriť svoje pocity.
Nová kniha „Hudba slov“ MUDr. Jána Raka je rozdelená do piatich častí, ktoré tvoria predovšetkým básne. V troch prozaických autor poodhaľuje vlastný svet poézie, približuje svoju doterajšiu lekársku prax a v spomienkach sa vracia i do detstva a neskoršieho obdobia, pripomínajúc si predovšetkým svojho otca.
Verše v Hudbe slov dopĺňajú ilustrácie Františka Vajlu, ktorý navrhol a ilustroval aj obálku knihy.
Pri uvádzaní novej knihy do života z bohatého programu zaujalo mnohé, ale  veľkú a úprimnú odozvu u divákov mala  napríklad  pedagógmi Základnej umeleckej školy z Holíča Rakova  zhudobnená báseň a  autorova osobná spomienka v  prozaickom texte o otcovi.
Nechýbala autogramiáda. Priaznivci literatúry a najmä kníh od našich autorov zo Záhoria isto uvítali aj avízo, že po prvej a druhej sa zrejme zrodí i tretia poetická či poeticko-prozaická zbierka od lekára a básnika Jána Raka mladšieho. Držíme mu palce, aby mu toto predsavzatie vyšlo aj k spokojnosti nás - čitateľov.

Text: Katarína Soukupová
Foto: Ladislav Novák

 

{gallery}20161129_rak{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.