Hudba slov Jána Raka zaznela v Holíči na zámku - prezentácia novej zbierky

16. novembra 2016 v Kultúrno-osvetovom centre v Holíči prezentovali najnovšiu básnickú zbierku holíčskeho poeta MUDr. Jána Raka mladšieho „Hudba slov“, súčasného predsedu Klubu priateľov a autorov literatúry Záhoria (KAPL). Spolu s primátorom Holíča a podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja  PhDr. Zdenkom Čambalom knihu uviedli do života symbolickým posypaním zrnkami kávy. Je už druhým knižným titulom z tvorby tohto dlhoročného člena a spoluzakladateľa KAPL.

Ján Rak mladší spolu so sestrou Evou sú deťmi básnika Jána Raka (1915-1969), rodáka z Hradišťa pod Vrátnom, príslušníka skupiny nadrealistov. Nebol literátom profesionálom, ale jeho tvorba vytryskla z jeho vnútornej potreby vyjadriť svoje pocity.
Nová kniha „Hudba slov“ MUDr. Jána Raka je rozdelená do piatich častí, ktoré tvoria predovšetkým básne. V troch prozaických autor poodhaľuje vlastný svet poézie, približuje svoju doterajšiu lekársku prax a v spomienkach sa vracia i do detstva a neskoršieho obdobia, pripomínajúc si predovšetkým svojho otca.
Verše v Hudbe slov dopĺňajú ilustrácie Františka Vajlu, ktorý navrhol a ilustroval aj obálku knihy.
Pri uvádzaní novej knihy do života z bohatého programu zaujalo mnohé, ale  veľkú a úprimnú odozvu u divákov mala  napríklad  pedagógmi Základnej umeleckej školy z Holíča Rakova  zhudobnená báseň a  autorova osobná spomienka v  prozaickom texte o otcovi.
Nechýbala autogramiáda. Priaznivci literatúry a najmä kníh od našich autorov zo Záhoria isto uvítali aj avízo, že po prvej a druhej sa zrejme zrodí i tretia poetická či poeticko-prozaická zbierka od lekára a básnika Jána Raka mladšieho. Držíme mu palce, aby mu toto predsavzatie vyšlo aj k spokojnosti nás - čitateľov.

Text: Katarína Soukupová
Foto: Ladislav Novák