Knihu „Sobotište na pohľadniciach a fotografiách“ uviedli do života na Deň matiek 14. mája

Knihu „Sobotište na pohľadniciach a fotografiách“ uviedli do života na Deň matiek 14. mája

Symbolicky v programe ku Dňu matiek v nedeľu 14. mája 2017 uviedli v kultúrnom dome v Sobotišti do života najnovšiu knihu PhDr. Petra Brezinu - „Sobotište na pohľadniciach a fotografiách“. Nákladom 500 výtlačkov ju s podtitulom „Fototéka dejín mestečka Sobotište“  vydal Obecný úrad v Sobotišti pri príležitosti 470. výročia príchodu habánov do obce.

Za účasti riaditeľky Záhorskej knižnice v Senici Mgr. Kataríny Soukupovej a ďalších hostí starosta Sobotišťa Mgr. Dušan Horňák na slávnosti Dňa matiek privítal najmä mamy, mamičky a staré mamy, ktorým vďačíme za svoje životy, výchovu, starostlivosť a lásku. Pestrú kyticu programov im spolu s odovzdanými karafiátmi venovali ratolesti od najmenších až po tých dospelých. Zarecitovali, zaspievali i zatancovali deti z materskej, základnej školy, mažoretky, skupina Taxis, i Folklórna skupina Sobotište, rozvíjajúca folklórne tradície.
PhDr. Peter Brezina pri predstavení knihy pred jej symbolickým krstom poďakoval najzaslúžilejším za spoluprácu pri jej zrode. Spoločne so starostom Mgr. Dušanom Horňákom ju potom uviedli do života jednak tradičnými nápojmi – slivovicou a vínom, ale aj spojením s tradičnými – koláčmi, ktoré sa historicky s obcou spájajú. A obetavé Sobotišťanky, ktoré ich na slávnosť napiekli, prezradili ich recepty. Návštevníci podujatia ich ochutnali počas programu a pri pohostení, spojenom s uvedením knihy do života. Knihu tak na cestu k čitateľom Sobotišťania odprevadili veľmi dôstojne, na čo isto obec, ako mama svojich občanov isto nezabudne. Rezonovalo na slávnosti.
Zaujímavostí z dejín mestečka Sobotište, ako podčiarkol PhDr. Peter Brezina, kniha prináša neúrekom. Patrí medzi ne i fakt, že obec už od 11. - 12. storočia po rozpade Veľkej Moravy patrila medzi najväčšie na našom území. Dokonca medzi 12. až 15. storočím mala výsady mestečka. Koncom vlády Márie Terézie mala okolo 4700 obyvateľov a patríla k najväčším na Záhorí. Ešte kým sa Senica stala okresným mestom, dostalo od šľachtica Jozefa Vietorisa ponuku – byť sídlom okresu mestečko Sobotište. To však tamojšie zastupiteľstvo neprijalo.
Kniha „Sobotište na pohľadniciach a fotografiách“ sa už počas slávnosti pri jej uvedení do života stretla s veľkým záujmom verejnosti. K prvým čitateľom sa dostala v predstihu už v pondelok 8. mája 2017, v Deň víťazstva nad fašizmom. Vtedy ju autor ponúkol po prvý raz do pozornosti účastníkom 35. ročníka turistických pochodov „Sobotištská 15“, organizovaných Klubom slovenských turistov v Sobotišti.  Pochody v tomto roku absolvoval rekordný počet 2402 účastníkov, čo je ďalší výnimočný zápis do histórie  obce Sobotište, ktorý sa však už do „novopokrstenej“ knihy už nestihol dostať, azda sa tak stane pri jej reedícii alebo dotlači.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170515_sobotiste{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.