Týždeň slovenských knižníc 2019

Týždeň slovenských knižníc 2019

Oľga Kohútiková v Záhorskej knižnici v Senici priblížila svoju tvorbu pre deti

S autorkou 16 kníh (najmä pre deti, ale aj s titulmi pre dospelých) Oľgou Kohútikovou žijúcou v neďalekom Trstíne za Bielou horou, v stredu 6. marca 2019 predpoludním  besedovali deti zo Základnej školy s Materskou školou zo Smolinského a po nich aj deti vo veku 5 až 6 rokov z Materskej školy z Rohova, ktoré prišli s pani učiteľkou Monikou Kubovou. Dvadsiatich mladých Smolinčanov (prvákov až štvrtákovi) na besedu do oddelenia literatúry pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici sprevádzali riaditeľ školy Eduard Šteflík a pani učiteľka Zina Hojerová. Pritom spojili besedu o literatúre pre deti s korčuľovaním na senickom zimnom štadióne.

            Dve Natálie, Viktória, dvaja Sebastiánovia, Lucia, Júlia, Sabina, Nina, Samuel, Norbert, Jakub, Laura, Simona, Nela, Sofia, Sára, Karolína, Zuzana a Erik zo Smolinského sa dozvedeli nielen o tom,ako sa vymýšľajú, píšu, vydávajú a ilustrujú samotnou autorkou knihy pre deti. Oľga Kohútiková ich nadchla aj obrázkami do dvoch svojich ešte len pripravovaných knižiek. „Momentálne mám rozpracovanú knihu nazvanú Beny. Nebudú tam, ako v mojej prvej knižke, ilustrované obrázky, ale fotografie nášho psíka Benyho. Je to totiž knižka o ňom, našom zlatom retrieverovi. Už nás síce opustil vo veku ani nie 12 rokov, ale nakoľko bol taký úžasný, rozhodla som sa o ňom vydať knižku. Je to aj taká úvaha, čo si pes myslí o človeku. A to druhé bude ekologická poviedka, ktorej názov bude (Nes)pokojná hora, aby sme si trochu viac vedeli vážiť prírodu.“

            Knihy si Oľga Kohútiková sama ilustruje aj financuje, hoci využíva aj ponúknutú pomoc ochotných sponzorov, podporovateľov a granty (ak sa podarí s pomocou Trnavského samosprávneho kraja), ale snaží sa aj svojpomocne si vytvoriť finančnú rezervu, aby bolo na vydanie novej knihy. Ako to spisovateľka robí? Deti i dospelí čitatelia a tety knihovníčky sa o tom dozvedeli vďaka výstavke kníh a ručných prác. „Týmto si potrebujem privyrobiť na vydanie novej knihy. Kreslím, vyrábam textilné (ponožkové) hračky, srdiečka, levanduľové vankúšiky na spanie a podobne...“

            V mnohých jej knižkách sa deti stretajú s vtipnými hádankami. A tak sa na oboch besedách v Senici s deťmi zo Smolinského aj z Rohova i hádankami rozvíjal um, oživovala pamäť a cibrila myseľ. Obojstranne. Aj deti dali pár hádaniek tete spisovateľke, mame štyroch už odrastených detí, ktorú po smrti ich 12-ročného psíka Benyho doma teší aj nový Beny, sedemmesačný zlatý retriever. Azda aj s jeho príhodami sa raz stretne detský čitateľ v knižke Oľgy Kohútikovej.     

Text a foto: Milan Soukup     

{os-gal-10}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.