Legenda o Jackovi a tekvicovom lampáši

Legenda o Jackovi a tekvicovom lampáši

Pôvodne keltský sviatok Halloween sa teší čoraz väčšej obľube aj na Slovensku. Najmä u detí si našiel svojich priaznivcov a jeho základné symboly (dyne, masky, strašidlá, kostýmy) nechýbajú v žiadnej škole. Osláviť tento sviatok do našej knižnice prišli druháci zo Základnej školy V. Paulínoho-Tótha v Senici. Spoločne sme si navodili tajomnú halloweenskú atmosféru a preniesli sa do dávnych čias prostredníctvom Legendy o Jackovi a tekvicovom lampáši. Vnímaví druháčikovia pozorne počúvali a nemali problém odpovedať, kto bol Jack, prečo ho navštívil čert a ako sa z tekvice stal halloweenský lampáš. Sami sa potom premenili na malé strašidielka, ktoré blúdia tmou. Tie, čo sa dostali pod ruky zlomyseľnému čertovi, skameneli. Príšerky, ktorým sa podarilo pred čertom utiecť, ich však zachránili a všetci si na pamiatku vyrobili svoje vlastné strašidlo.

Text a foto: Jana Báňayová

 

{gallery}20171103_jack{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.