Literárna Senica Ladislava Novomeského 2019 vyhlásila víťazov

Vo štvrtok 5. decembra 2019 sa uzatvoril XXXIII. ročník celoslovenskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského: v priestoroch Základnej umeleckej školy v Senici slávnostne vyhlásili víťazov jednotlivých kategórií v autorskej tvorbe v poézii a v próze.

Prihlásené práce posudzovali literáti Eva Tomkuliaková, Soňa Uriková, Dana Podracká, Dušan Taragel a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová. Porota sa rozhodla udeliť okrem 1. až 3. miesta v jednotlivých kategóriách  – t. z. od žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ až po študentov vysokých škôl a ostatných dospelých, aj spolu 14 čestných uznaní.

Víťazstvo v poézii a Cenu Literárneho informačného centra si odniesla Adriana Šinková z Gymnázia Jána Hollého Trnava. Podľa porotkyne – poetky Dany Podrackej Adriana „...poukazuje na potrebu byť, teda žiť prítomnosť, ale aj na potrebu básniť, to značí vytvárať zo svojho života umelecké dielo aj pri obyčajnom sedení v kaviarni“. Eva Tomkuliaková opísala svoj pocit z jednej Adrianinej básne takto: „V jej básni je niečo neskutočne ľahké a svieže – ako mierny vietor v ťažkom letnom dni.“

V próze prisúdila porota hlavnú cenu – Cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča 26-ročnej Ľudmile Magdolenovej z Prievidze. „Štylisticky pravdepodobne najlepší a najzrelší text z celej súťaže,“ vyjadrila sa Soňa Uriková. Dušan Taragel text označil ako priamočiary, nič neskrývajúci, a pritom nie prvoplánový: „Je v ňom dosť miest, ktoré čitateľa zastavia a nútia premýšľať nad tým, či by v rovnakej situácii konal či myslel inak.“

Počiatky súťaže siahajú do roku 1986. Do novej okresnej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského vtedy prihlásilo 23 autorov svojich 97 prác. Dnes patrí LSLN medzi renomované literárne súťaže a oslovuje autorov z celého Slovenska. V aktuálnom XXXIII. ročníku organizátorov potešil stúpajúci záujem zo strany autorov -  zapojilo sa ich 220 s 517 prácami. Súťaž počas existencie preukázala svoje opodstatnenie a organizátori budú aktívne hľadať cestu, aby zachovala svoju príťažlivosť najmä pre mladých autorov i do budúcnosti.

Vyhlasovateľmi súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského sú Trnavský samosprávny kraj, Záhorská knižnica, Mesto Senica, Literárne informačné centrum v Bratislave a Spoločnosť Ladislava Novomeského v Bratislave. Projekt podporil TTSK, Fond na podporu umenia a Mesto Senica.

foto: Ravando Mexa

{os-gal-48}