Martin Kellenberger - maliar, knižný ilustrátor vystavuje v Senici 6. marca sa tu v ZGJM stretne aj s knihovníkmi Trnavského kraja

V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici včera 8. februára 2018 podvečer otvorili výstavu nazvanú Vesmírna štatistika – obrazy, grafiku a ilustrácie renomovaného maliara, grafika a knižného ilustrátora Martina Kellenbergera.
Ako na vernisáži uviedol riaditeľ ZGJM Štefan Zajíček, vystavujúci umelec nedávno (11. októbra 2017) oslávil životné jubileum – 60 rokov a po svojej jubilejnej výstave v jeho srdcu blízkej Modre jeho mnohorakú, v optimistických živých farbách a dynamických tvaroch rozvíjanú vizuálnu tvorbu za uplynulých 35 rokov vystavuje v Senici. Aj preto, lebo má vzťah už z čias štúdií k osobnostiam z nášho regiónu: „So Záhorím ho spája známa osobnosť jeho obľúbeného učiteľa na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave profesora Ľudovíta Hološku a priateľstvá s maliarmi Bohumilom Bačom, Jozefom Gálisom, grafikom Albínom Brunovským a ďalšími tvorcami...“

Martin Kellenberger je synom maliara, grafika a ilustrátora Ľubomíra Kellenbergera (1921-1971), ktorého najmä staršia generácia pamätá aj ako ilustrátora knihy Zbojnícka mladosť od Ľuda Ondrejova. Jeho matka Anna (1922), rodená Puškárová, bola učiteľkou francúzštiny a latinčiny i odbornou redaktorkou. Nuž aj rodinné zázemie Martina Kellenbergera formovalo a úzko spojilo s umením i literatúrou.
Kurátor výstavy Š. Zajíček na vernisáži okrem iného podčiarkol, že pri stvárňovaní svojho širokospektrálneho okruhu obsahových inšpirácií, počnúc od zmyslových zážitkov z okolitej skutočnosti až po filozofické reflexie o svete v jeho duchovnej a materiálnej podstate, pretransformovaných do príbehov ako jednej z podstatných stránok jeho tvorby, využíva Martin Kellenberger „šťavnatú kontrastnú farebnosť a tvarovú hravosť a mnohoznačnosť. V tomto zmysle jeho svieža tvorba plynie a prúdi ako vodopád neohraničenej farebnej a tvarovej fantázie, pričom výtvarne veľmi príbuzne sa vyjadruje v maľbe, grafike alebo aj knižnej ilustrácii.“
Aj v Senici vystavené diela odrážajú „úprimné očarenie vizuálnou a myšlienkovou krásou sveta, prenesené do bezprostredného výtvarného jazyka, charakteristického plošným znakovým, dekoratívnym vyznením štruktúrnych farebných plôch, oživených plynulou kaligrafiou línií tvarov a vkladaných písmen a fragmentov textov.“
Okrem voľnej tvorby M. Kellenbergera sú na výstave v Senici zastúpené aj knižné ilustrácie - 50 diel od desiatich autorov. Ako to bolo uňho so vzťahom ku knihám v mladosti? „Veľmi som obdivoval Cervantesovu knihu Don Quiote s nádhernými ilustráciami Gustáva Dorého. A ten Gustáv Doré bol proste taký famózny, že to ma chytilo a to som mal ako malý chlapec strašne rád. Tá dokonalá kresba, štruktúry a figúry. A miloval som Dobšinského rozprávky ilustrované Ľudovítom Fullom, knižky aj s podpismi Albína Brunovského, ktoré mi daroval otec...“ Prezradil mi M. Kellenberger a pripojil i ďaľšie postrehy a inšpirácie.
Martin Kellenberger ilustroval viacero knižiek i Štefanovi Moravčíkovi i Petrovi Glockovi. A práve literát Peter Glocko bude spolu s ním v Týždni slovenských knižníc 6. marca 2018 priamo na výstave v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici účastníkom komentovanej prehliadky výstavy aj na seminári uzavretej odbornej knihovníckej verejnosti z celého Trnavského samosprávneho kraja.
Knihovníčky a knihovníci sa isto dozvedia mnohé zaujímavosti nielen o práci grafika, ale aj o vzájomnej komunikácii literáta s ilustrátorom kníh.
Otvorenie výstavy včera hudobným programom obohatili speváčka Viera Šusteková a gitarista Peter Kavický. Význam a reprezentatívnu úroveň jubilantovej výstavy v priestoroch, ktoré ho (ako sa na vernisáži vyjadril) priam nadchli, podčiarkli svojou účasťou viacerí hostia. Medzi nimi tiež Kellenbergerov vysokoškolský pedagóg – profesor Ľudovít Hološka s manželkou, riaditeľky Krajskej knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Lívia Koleková a Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová, poetka Marta Šimo-Svrčeková - riaditeľka Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch, výtvarníkova manželka a jeho výtvarno-herecko-hudobno-literárni priatelia z Bratislavy, Modry a zo Záhoria.
Maliar, grafik a knižný ilustrátor Martin Kellenberger za 35 rokov svojej umeleckej tvorby, ktorú výstava v Senici reprezentuje, vystavoval na mnohých autorských i kolektívnych výstavách doma i v zahraničí (napríklad v USA, Maďarsku, Česku, Rakúsku,Francúzsku,...). Žije a tvorí v Bratislave i v Modre. Je čestným členom Spolku slovenských spisovateľov. Jeho knižné ilustrácie mu priniesli viacero významných ocenení. Je laureátom Ceny Ľudovíta Fullu (2001), viackrát boli ním ilustrované knihy ocenené ako Najkrajšia kniha Česko-Slovenska a Najkrajšia kniha Slovenska. Roku 2006 bol nominovaný na Cenu Hansa Christiana Andersena.
Výstava Vesmírna štatistika – obrazy, grafika a ilustrácie Martina Kellenbergera v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici potrvá do 25. marca 2018.

{gallery}20180210_kellenberger{/gallery}