Muzeológ, etnomuzikológ s empatiou aktívneho muzikanta

Muzeológ, etnomuzikológ s empatiou aktívneho muzikanta

Beseda so spisovateľkou, čítanie rozprávok s tvorivou výtvarnou dielňou, informatická výchova priamo v knižnici, predajná výstava odbornej pedagogickej literatúry i prezentácia novej knihy boli  súčasťou Týždňa slovenských knižníc na Záhorí. Hudobným bonbónikom sa 3. marca v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici stala živá prezentácia knihy Petra Michaloviča „Ludová nástrojová hudba na Záhorí“.
Záhorská knižnica v Senici ju pripravila s vydavateľmi knihy zo Záhorského múzea v Skalici za účasti hudobníkov, ktorí rozprávaniu a vizuálnej prezentácii o práci na knihe s  ukážkami z vzácnych zvukových archívov dali vyššiu pridanú hodnotu.

Riaditeľka Záhorského múzea v Skalici Viera Drahošová predstavila autora - Petra Michaloviča i jeho priekopnícku prácu pri mapovaní stredoeurópskej hudobnej kultúry na Záhorí. S grafikom Milanom Mikulom vytvorili z výtvarného i dokumentačného hľadiska knihu, ktorú môžeme obrazne nazvať malou encyklopédiou úcty k ľudovej nástrojovej hudbe rozvíjanej predkami. Aj vďaka fotografiám z rodín hudobníkov, vzácnym archívnym rozhlasovým i filmovým nahrávkam  a hudobným  exponátom skalického  a iných múzeí vzniklo knižné dielo o regionálnej hudobnej kultúre Záhoria zachytené muzeológom, etnomuzikológom, ale najmä s nadhľadom a empatiou aktívneho muzikanta Petra Michaloviča, primáša Ľudovej hudby, ktorý už 35 rokov hrá vo Folklórnom súbore Skaličan.
Ukážkami aj rozprávaním, príbehmi spojenými s hudbou a tancom (napríklad Váľaná) ožívali kapitoly knihy. Plasticky z nej vystupovali i živí muzikanti. I hudobné šperky, o ktorých človek počul všeobecné heslo, ale v súvislostiach ožíva plnohodnotne vzácny  skvost až zanieteným komentovaním odborníka - autora a vizuálnymi dôkazmi v knihe. To je i príklad Senického kancionálu z roku 1692, objaveného Jánom Mockom. Hoci ide o odpis z Tranovského Cithary, patriaci ševcovskému cechu v Senici, ľudový maliar Adam Strezenický v kreslených a maľovaných iniciálkach v ňom zachoval aj figurálne motívy z bežného života, tiež hudobníkov a tanečníkov zo 17. storočia. Tým sa Senický kancionál stal i „jednou z najdôležitejších  historických pamiatok ľudovej hudby na Slovensku z hľadiska ikonografického...“
Ešte sa nestalo, aby sme prezentáciu novej knihy začínali tak zvesela a v takej dobrej nálade, ocenila riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová, keď  Peter Michalovič s husľami, Pavel Poustka spevom, hrou na gajdy  Pavel Duží z Hohenau an der March a hrou na violu Ivo Horský obohatili program. Hudobné zázemie Senice  na senickom uvedení knihy do života zastupoval i heligonkár a autor kníh o hudbe Pavol Grimm  a ako hudobník i  primátor Senice Branislav Grimm. Aj grafik Milan Mikula, z hudobníckej rodiny z Radošoviec žijúci v Senici, sa prácou na knihe zaslúžil, že čitateľ do rúk dostáva nielen „zosumarizované poznatky z viacerých skúmaných etnologických a hudobnovedných tém“ viažúce sa na Záhorie, ale najmä knihu, po ktorej je radosť siahnuť.
Nuž si s gratulantmi pri prezentácii knihy v Senici spoločne zaželajme - nech nám hudba robí len radosť. Aby nástrojová hudba na Záhorí nikdy nezahynula.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20160303_tsk_hudba{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.