Na cestu k čitateľom sme odprevadili novú zbierku básní Pavla Stanislava „POD A NAD“

V piatok 25. novembra 2016 podvečer sme  na spoločnom podujatí Záhorskej knižnice, Záhorskej galérie Jána Mudrocha a Mestského kultúrneho strediska v Senici v tunajšom dome kultúry uviedli do života novú, už 21. knižku rodáka z Nemčinian pri Nitre, už 40 rokov v Senici žijúceho básnika Pavla Stanislava (vlastným menom Pavla Piusa).
Medzi hosťami boli - primátor Senice Mgr. Branislav Grimm, zástupca primátora Ing. Ján Hurban, starosta básnikovej rodnej obce Nemčiňany Jozef Keseg, predseda tamojšieho Vinohradníckeho spolku Jozef Nízl, z poézii nakloneného duchovenstva biskup František Rábek, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre kultúru, z rodiny básnika manželka JUDr. Mária Piusová a brat – spisovateľ Miroslav Pius, tiež riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová a ďalší.

Už na obálke novej knihy v grafickej úprave Milana Mikulu, ktorá vyšla vo Vydavateľstve RECO Senica a vytlačili ju v Tlačiarni Durlák Senica, je zašifrovaná tajnička, kto sa POD oblohou a NAD Zemou vznáša a Pavlovými básňami odovzdáva posolstvá. PÁN. Prostredníctvom prekladu Heleny Gabčovej do latinčiny sa aj jazykové mutácie v doteraz vydaných knihách Pavla Stanislava obdivuhodne rozšírili. Jeho poéziu už čítajú i cudzinci  po nemecky, francúzsky, macedónsky, po rusky, po taliansky, po anglicky a po španielsky. Náš senicko-nemčiniansky básnik je teda  fakticky jedným zo slovenských najprekladanejších súčasných poetov.
Básne z novej zbierky presvedčivo a pre mnohých i prekvapujúco interpretoval naslovovzatý odborník – herec a recitátor Jozef Šimonovič (i chalupár na Záhorí v Borskom Mikuláši). Hudobným programom stretnutie obohatili v klavírnom sprievode Márie Farkašovej operní speváci Marek Pobuda (barytón) a Tomáš Ondriáš (tenor). Zazneli skladby Mikuláša Schneidra Trnavského aj cyklus básní zo zbierky Pavla Stanislava „Túžba po domove,“ ktoré zhudobnil hudobný skladateľ Bartolomej Urbanec. Podujatie moderoval Milan Soukup.
Viacerí hostia vystúpili s príhovormi. Novú knihu do života uviedli vedno s autorom Pavlom Stanislavom primátor Senice Branislav Grimm a starosta Nemčinian Jozef Keseg a zaželali jej šťastnú cestu k čitateľom. Na záver podujatia premietli film o  dnes 73-ročnom básnikovi Pavlovi Stanislavovi Piusovi, ktorý vytvorili Stanislav Prokeš starší a mladší spoločne s kolegami z TV SEN. Popri súčasných a autentických výpovediach básnika a jeho blízkych zakomponovali doňho i archívne zábery ďalších filmárov. Diváci v hľadisku senického domu kultúry tak spoznali básnika aj z druhej strany ako človeka so záľubami, ale i prekážkami, s ktorými sa na svojej životnej púti boril a ktoré prekonával.
Nová zbierka POD A NAD zhruba týždeň pred vyhlásením výsledkov XXX. ročníka celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2016 (1. decembra 2016) predstavuje čitateľom i muža, ktorý pomáhal dve desaťročia pri raste literárnych talentov ako porotca nielen v Senici, ale i v súťažiach Literárne dni Janka Kráľa v Zlatých Moravciach alebo Literárne Topoľčany.

{gallery}20161128_pius{/gallery}