Na výstave k jubileám Márie a Juliána Filovcov  v Senici nechýbajú knižné ilustrácie

Na výstave k jubileám Márie a Juliána Filovcov v Senici nechýbajú knižné ilustrácie

Vo štvrtok 9. februára 2017 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici otvorili novú výstavu k nedožitým 90. narodeninám Márie Filovej (1927-2014) a k 10. výročiu úmrtia jej manžela Juliána Filu (1921-2007). Na jubilejnú výstavu upriamujeme pozornosť aj preto, lebo boli i knižnými ilustrátormi.

Julián Filo, rodák z Nižnej pri Piešťanoch, je jedným z najvýraznejších predstaviteľov figurálnej postmoderny, popartu a novej figurácie na Slovensku. Študoval architektúru vo Viedni a výtvarné umenie v Prahe a Bratislave. V Senici boli jeho monumentálna tvorba v architektúre zastúpená v Štátnej sporiteľni (1965), v hoteloch Slovan (1973) a Branč (1977) i v Západoslovenských energetických závodoch (1978).
Mária Filová (rodená Pokorná), rodáčka z Kremnice, je predstaviteľkou tvarovo a farebne veľmi kultivovanej, vcelku viacmenej nezobrazujúcej vetvy umenia na Slovensku. Popri štúdiách u profesorov Dezidera Millyho (1906-1971) či Ľudovíta Fullu (1902-1980) študovali obaja Filovci u rodáka zo Sotiny, profesora Jána Mudrocha (1909-1968). Mária Filová je popri kresbe a maľbe zastúpená i artprotismi. Obaja sú prezentovaní 66 dielami a 14 je spoločných. Je to Krížová cesta so 14 zastaveniami, avšak 7. je predstavené len čiernobielou !!br0ken!! Cyklus bol pôvodne určený pre kostol v Nových Zámkoch. Na výstavu, ako podčiarkla Jana Filová (nevesta Filovcov) ako odborná spolupracovníčka kurátora výstavy Štefana Zajíčka, Krížovú cestu zapožičali z kláštora Leles vďaka opátovi Ambrózovi Martinovi Štrbákovi z Jasova. Tak sa poprvýkrát dostala mimo cirkevného prostredia.
Osudmi výtvarníkov Márie i Juliána Filovcov otriasli za ich náboženské presvedčenie neslávne 50. roky 20. storočia. Mária po 3. ročníku Vysokej školy výtvarných umení nemohla doštudovať. Julián okúsil i nútené práce v nápravnom tábore v Hronci pri Brezne. Zmeny priniesli sčasti rehabilitácia (1955), prijatie do Zväzu slovenských výtvarných umelcov (Julián r. 1957 a Mária r. 1961) a nakoniec i úplná  občianska rehabilitácia v roku 1990. Mária a Julián Filovci mali spolu 5 detí. Z nich sa výtvarnému umeniu aj pedagogicky venuje najmä dcéra Veronika Rónaiová, maliarka, grafička a ilustrátorka, docentka na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity. Na vernisáži výstavy Filovcov bola spolu s manželom, výtvarníkom i vysokoškolským pedagógom profesorom Petrom Rónaiom. Z piatich detí Filovcov boli na vernisáži okrem Ľudovíta všetci – Eduard, Ján i Julián Filo mladší. Na vernisáži bola vari najstaršou účastníčkou výtvarníčka a priekopníčka v tvorbe artprotisov u nás, už 91-ročná Eva Trizuljaková s dcérami (je dvom spomedzi 5 detí Filovcov krstnou mamou).
Prvú spoločnú výstavu mali Julián a Mária Filovci v Zichiho paláci v Bratislave roku 2005. Výstava v Senici je doplnená spoločným katalógom a je reprezentatívnejšia. Sú na nej zastúpené kresby, koláže, asambláže, artprotisy, nimi ilustrované knihy, monumentálna tvorba pre architektúru, z grafiky litografie i serigrafie. Vernisáž hudobným programom s výbornou odozvou návštevníkov obohatilo Paper Moon Trio (troch mamičiek malých detí) s repertoárom piesní z 20. až 40. rokov 20. storočia. Na vernisáži sa popri iných hosťoch z výtvarnej obce zúčastnil i zástupca primátora Senice Ján Hurban a poslanec Trnavského samosprávneho kraja – exprimátor Senice Ľubomír Parízek.
Filovci žili v Bratislave na Senickej ulici, kde mali svoje ateliéry Mária i Julián. Keď sa pani Mária (vtedy ešte Pokorná) v Kremnici narodila, v Senici už v tom istom roku 1927 po skončení pražských štúdií na meštianskej škole učil kreslenie a maľovanie jej budúci pedagóg na vysokej škole – Ľudovít Fulla. Na výstave je medzi raritami aj karikatúra od Alojza Klimu (1922-2000), ktorú dostal Julián Filo k 60. narodeninám. Je na nej znázornený ako „pištoľník.“ Na Slovensku ako jeden z prvých totiž odhodil štetce a všetky klasické metódy kresby a na svoje obrazy začal využívať striekaciu pištoľ, čím bol priekopníkom tohto štýlu, známeho dnes ako airbrush.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170213_filovci{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.