Ocenenie za prínos v oblasti kultúry

Ocenenie za prínos v oblasti kultúry

V utorok 16. apríla 2024 odovzdali predstavitelia mesta Senica ocenenia nominovaným kultúrnym a pedagogickým osobnostiam. Jednou z 21 ocenených bola aj riaditeľka Záhorskej knižnice Silvia Sameková. Pred 5 rokmi nastupovala do funkcie s cieľom posunúť Záhorskú knižnicu smerom k modernej kultúrnej inštitúcii 21. storočia. Pod jej vedením zaznamenala knižnica intenzívny rozvoj vo viacerých oblastiach. 

Zmenami prešli vnútorné priestory oddelení, rovnako ako vonkajší vzhľad budovy. Na fasáde pribudol výrazný výtvarný prvok – mural, budova sa stala bezbariérovou vďaka osobnému výťahu pre návštevníkov. Z nevyužívanej spoločenskej miestnosti sa stala klubovňa pre komunitné aktivity.


Knižnica už nepôsobí len ako požičovňa kníh. Výrazne rozšírila svoju činnosť a profiluje sa ako kultúrne a komunitné centrum pre obyvateľov regiónu. Vďaka aktívnej projektovej činnosti sa jej darí získavať dodatočné finančné prostriedky na modernizáciu a rozvoj činnosti.


Realizované zmeny nachádzajú odozvu aj u návštevníkov a čitateľov, o čom svedčí kontinuálny rast takých ukazovateľov, ako počet čitateľov, výpožičiek, návštevnosť a pod. Posun Záhorskej knižnice si všimli zástupcovia knihovníctva a Silviu Samekovú zvolili do 6-členného celoslovenského výboru Spolku slovenských knihovníkov a knižníc.

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.