Partnerská Městská knihovna Hodonín oslávila 95. výročie vzniku. Blahoželáme!

V piatok 23. septembra 2016 v našej partnerskej knižnici za riekou Moravou v Hodoníne (Městská knihovna Hodonín) oslávili už 95. výročie založenia. Tamojším knihovníkom sme aj menom čitateľov Záhorskej knižnice v Senici zaželali veľa úspechov do ďalšieho obdobia.
V programe osláv bolo viacero žánrovo pestrých a verejnosť lákajúcich aktivít.
Knižnicu v Hodoníne otvorili 1. júla 1921 (Obecní knihovna města Hodonín) v  dvoch triedach chlapčenskej školy na Masarykovom námestí v Hodoníne a prvým knihovníkom bol profesor tamojšej reálky Petr Princ. Do terajších priestorov (Národní třída 36) sa jubilujúca knižnica presťahovala pred 30 rokmi – 18. marca 1986. Od roku 2010 je knižnica i bezbariérovou.

Partnerstvo okresov Senica a Hodonín bolo i na začiatku spolupráce oboch našich, dnes už regionálnych knižníc, v Hodoníne a Senici. Jubilantov s našou Záhorskou knižnicou viac rokov spája aj spoločný „Medzinárodný letný poetický festival Po stranách Moravy“, organizovaný striedavo na slovenskej a moravskej strany hraničnej rieky Moravy. Spolu s kúpeľmi Hodonín a Smrdáky, i samosprávami miest, festival pripravujeme s knihovníkmi, básnikmi, spisovateľmi, výtvarníkmi i hudobníkmi, s občianskym združením Po stranách Moravy, Kruhom autorov Hodonínska a Klubom autorov a priateľov literatúry zo Záhoria (KAPL).
95. výročie založenia a 30 rokov pôsobenia v súčasných priestoroch si Městská knihovna Hodonín popri výstavách či autorských čítaniach pripomenula i multižánrovo poňatými oslavami v piatok 23. septembra. Súčasťou bolo fotenie v klobúkoch vo vestibule knižnice. Šlo o dobové klobúky a módnu prehliadku (návrat do odievania v období prvej Československej republiky i v stredoveku). Postarali sa o to nielen knihovníčky, ale najmä kostymérka Divadelného súboru Svatopluk z Hodonína Běta Švancerová.
Hodonínski divadelníci úspešne spolupracujú so Záhoráckym divadlom v Senici. Obe ochotnícke telesá spoločne účinkovali na Slovensku i v Česku (napríklad v Príbehu jedného vinára a v ďalších inscenáciách). Divadelníci boli hosťami knihovníkov azda aj preto, lebo v Hodoníne už roku 1865 pôsobil Čitateľsko-spevácky súbor Svatopluk so vzťahom k čítaniu a divadlu už dávno pred vznikom knižnice.
Program jubilea v Hodoníne moderovala pedagogička Andrea Baumannová. Zástupcu hodonínskeho starostu Jiřího Jandu a ďalších hostí na oslavách privítala riaditeľka Městské knihovny Hodonín Hana Šimonová. Vyslovila aj takéto želanie: „Budeme veľmi radi, keď nám pomôžete rozšíriť vašimi otázkami, ponukami, alebo i pripomienkami to, čo od knižnice očakávate. Budem veľmi rada, keď knižnica splní takú víziu českých knižníc, aby sa stala obývačkou mesta. K tomu potrebujeme tiež podporu zriaďovateľa...“ Pomoc pri tom prisľúbil i J. Janda za samosprávu Hodonína.
Za Záhorskú knižnicu v Senici pozdravom zo Záhoria a zo Slovenska jubilantom zablahoželala riaditeľka Katarína Soukupová. Okrem iného povedala: „ ...Je fajn, že sme dve republiky, ale je ešte väčšie plus, že sme zostali priateľmi. Teším sa, že v hodonínskej knižnici máme svojich priateľov, naozaj sa tu môžem cítiť ako doma a ešte veľké plus je aj to, že mi rozumiete...“ Popriala tímu knihovníkov tiež: „...zdravie. A to nielen fyzické a duševné, ale najmä to finančné,...Bez finančných injekcií nebola by tá knižnica taká pekná, taká navštevovaná a neboli by v nej ľudia – čitatelia takí spokojní. Želám vám šťastie. Šťastie knihovníkom prinášajú vždy nové knihy a spokojní čitatelia. Želám celý kopec takýchto šťastných dní. A pohodu želám pracovníkom. Aby sa im naozaj v pohode pracovalo, aby neboli pod stresmi, sužovaní trápením, mediálnym alebo informačným tlakom, že snáď knižnice sú nanič. Nie je to pravda. Odkazujeme vám aj zo Slovenska, že knižnice naozaj sú potrebné a že knižniciam ešte len svitá na dobré časy...Priniesla som aj malý knižný darček, aby aj tí malí nám rozumeli, a aby aj váš fond bol obohatený o naše knihy i z regiónu a o Slovensku...“
V programe vystúpili so svojou poéziou Jarmila Moosová za Kruh autorov Hodonínska, recitátorka z Holíča Emília Ružičková s básňou Rošády od Ladislava Špánika za Klub priateľov a autorov literatúry zo Záhoria. Divadelný súbor Svatopluk z Hodonína v predpremiére uviedol dve aktovky na motívy textov Anny Sobotkovej zo zbierky Hřbitovní kvítí (Cintorínske kvety). Celé predstavenie začiatkom novembra 2016 uvedú na celoštátnom festivale v českých Holiciach.
O vyvrcholenie osláv 95. výročia založenia a 30. výročia existencie Mestskej knižnice Hodonín v nových priestoroch sa postarali spoločne hudobníci Mirek Kemel, Tomáš Görtler a Michal Pajdiak (všetci z Prahy) výberom z najnovšej tvorby i zo staršieho  repertoáru zo svojich dvoch CD nosičov („Mirek Kemel – Krajem šel anděl“ z roku 2011 a „Mirek Kemel – Nic víc“ z roku 2014).

{gallery}20160927_hodonin{/gallery}