Pavol Országh Hviezdoslav odišiel na literárne nebesia pred 95 rokmi

Pavol Országh Hviezdoslav odišiel na literárne nebesia pred 95 rokmi

8. novembra 2016 uplynulo už 95 rokov od úmrtia jendého z najvýznamnejších slovenských básnikov, prekladateľov i dramatikov – občianskym povolaním advokáta Pavla Országha Hviezdoslava. Narodil  sa 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne na Orave a zomrel v Dolnom Kubíne 8. novembra 1921.
Po gymnaziálnych štúdiách v Miškovci a Kežmarku, kde zmaturoval roku 1870, študoval na Právnickej akadémii v Prešove. Prax advokátskeho pomocníka  a kocipienta pred advokátskymi skúškami (v Budapešti 1875) absolvoval v Turčianskom Svätom Martine, Dolnom Kubíne a v Senici (1874-1875).

So Záhorím spájame Hviezdoslava aj s jeho knižnou prvotinou, ktorá vyšla v Skalici roku 1868 ako Básnické prviesenky Jozefa Zbranského.
Pseudonym „Hviezdoslav“ začal Pavol Országh ako básnik používať už v Senici, no po prvý raz ho oficiálne vytlačili až Národné noviny roku 1877 pod nekrológom za senickým rodákom a prvým podpredsedom Matice slovenskej Viliamom Paulínym Tóthom.
V Senici na cintoríne nájdeme aj Hviezdoslavov epitaf práve na náhrobku advokáta Štefana Fajnora, u ktorého praxoval pred advokátskymi skúškami. Štefan Fajnor patril k obhajcom slovenských vlastnencov v čase najsilnejšej maďarizácie a zhudobnil verše Karola Kuzmányho „Kto za pravdu horí“, čím sa zaslúžil o vznik jednej z najkrajších a najvýznamnejších slovenských hymnických piesní.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20161109_hviezdoslav{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.