PF 2019 - Nech celý rok 2019 je pre vás šťastným

Vo fondoch knižníc čitatelia nájdu množstvo posolstiev. Privádzajú nás priamo či nepriamo k šťastiu, k úspechu, ale aj k zdraviu, pohode a spokojnosti. Mnohé z týchto cieľov si zvykneme želať a navzájom žičiť pri vstupe do každého nového roka.
Nazrime do odkazov niekoľkých osobností o šťastí, ktoré nás - čitateľov Záhorskej knižnice v Senici, môžu inšpirovať.

„Pravé šťastie je vždy v našich rukách. Nasleduje za dobrým životom ako tieň za predmetom.“ Odkázal nám ruský spisovateľ, dramatik a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910). Jeho osobným lekárom bol od roku 1904 Slovák, rodák z Ružomberka, zároveň publicista a prekladateľ Dušan Makovický (1866-1921). Vďaka postave tohto lekára, ktorého hral český herec Bořivoj Navrátil (1933-2011), sa niektoré scény koprodukčného filmu režiséra Sergeja Gerasimova „Lev Nikolajevič Tolstoj“ (1986) nakrúcali aj na Záhorí. Tu, v podhorí Malých Karpát na Záhorskej nížine, našli filmári v Plaveckom Mikuláši scenériu pre stvárnenie železničnej stanice Astapovo, kde najčítanejší ruský spisovateľ L. N. Tolstoj 20. novembra 1910 dodýchal naposledy.
Iný prístup k hľadaniu šťastia formuloval francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac (1799-1850) – vlastným menom Honoré Balssa. Tento zakladateľ realistického románu (predstaviteľ realizmu a romantizmu) sa vyjadril: „Najväčším šťastím človeka je, že môže žiť pre vec, pre ktorú bol ochotný umrieť.“
Do tretice. „Musíme žiť jeden pre druhého, lebo šťastie jednotlivcovo mohutnie tou mierou, ktorou sa množí vôkol neho.“ Zanechal nám ako jeden zo stále živých odkazov rodák z neďalekých Košarísk – spoluzakladateľ prvej Československej republiky - astronóm, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik (1880-1919). 4. mája roku 2019 uplynie už 100 rokov od jeho úmrtia pri leteckom nešťastí. Do knižníc roku 2018 pribudli viaceré nové knihy o tejto významnej osobnosti jedného z najväčších Slovákov. Napríklad - román „Prebijem sa! Štefánik“ (s podtitulom Muž železnej vôle) od slovenského spisovateľa Jozefa Banáša, alebo dve knihy napísané ženami - od Mariany Čengel Solčanskej „Generál Milan Rastislav Štefánik“ a „Lásky M. R. Štefánika“ od Blanky Kovarčíkovej.
Nech je pre vás, priatelia knihy, rok 2019 natoľko šťastný, nakoľko cestu k nemu popísal nemecký básnik a dramatik Christian Friedrich Hebbel (1813-1863) takto: „Kto verí v šťastie, má šťastie.“

{gallery}20190101_pf{/gallery}