PF 2019 - Nech celý rok 2019 je pre vás šťastným

PF 2019 - Nech celý rok 2019 je pre vás šťastným

Vo fondoch knižníc čitatelia nájdu množstvo posolstiev. Privádzajú nás priamo či nepriamo k šťastiu, k úspechu, ale aj k zdraviu, pohode a spokojnosti. Mnohé z týchto cieľov si zvykneme želať a navzájom žičiť pri vstupe do každého nového roka.
Nazrime do odkazov niekoľkých osobností o šťastí, ktoré nás - čitateľov Záhorskej knižnice v Senici, môžu inšpirovať.

„Pravé šťastie je vždy v našich rukách. Nasleduje za dobrým životom ako tieň za predmetom.“ Odkázal nám ruský spisovateľ, dramatik a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910). Jeho osobným lekárom bol od roku 1904 Slovák, rodák z Ružomberka, zároveň publicista a prekladateľ Dušan Makovický (1866-1921). Vďaka postave tohto lekára, ktorého hral český herec Bořivoj Navrátil (1933-2011), sa niektoré scény koprodukčného filmu režiséra Sergeja Gerasimova „Lev Nikolajevič Tolstoj“ (1986) nakrúcali aj na Záhorí. Tu, v podhorí Malých Karpát na Záhorskej nížine, našli filmári v Plaveckom Mikuláši scenériu pre stvárnenie železničnej stanice Astapovo, kde najčítanejší ruský spisovateľ L. N. Tolstoj 20. novembra 1910 dodýchal naposledy.
Iný prístup k hľadaniu šťastia formuloval francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac (1799-1850) – vlastným menom Honoré Balssa. Tento zakladateľ realistického románu (predstaviteľ realizmu a romantizmu) sa vyjadril: „Najväčším šťastím človeka je, že môže žiť pre vec, pre ktorú bol ochotný umrieť.“
Do tretice. „Musíme žiť jeden pre druhého, lebo šťastie jednotlivcovo mohutnie tou mierou, ktorou sa množí vôkol neho.“ Zanechal nám ako jeden zo stále živých odkazov rodák z neďalekých Košarísk – spoluzakladateľ prvej Československej republiky - astronóm, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik (1880-1919). 4. mája roku 2019 uplynie už 100 rokov od jeho úmrtia pri leteckom nešťastí. Do knižníc roku 2018 pribudli viaceré nové knihy o tejto významnej osobnosti jedného z najväčších Slovákov. Napríklad - román „Prebijem sa! Štefánik“ (s podtitulom Muž železnej vôle) od slovenského spisovateľa Jozefa Banáša, alebo dve knihy napísané ženami - od Mariany Čengel Solčanskej „Generál Milan Rastislav Štefánik“ a „Lásky M. R. Štefánika“ od Blanky Kovarčíkovej.
Nech je pre vás, priatelia knihy, rok 2019 natoľko šťastný, nakoľko cestu k nemu popísal nemecký básnik a dramatik Christian Friedrich Hebbel (1813-1863) takto: „Kto verí v šťastie, má šťastie.“

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20190101_pf{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.