Piatu knihu Petra Brezinu v roku 2015 pokrstili 19. decembra v Prietrži

Piatu knihu Petra Brezinu v roku 2015 pokrstili 19. decembra v Prietrži

Dvojročné úsilie autora a ochotných Prietržanov sa spája s vydaním novej knihy Petra Brezinu „Prietrž – Príbehy z fotografií a pohľadníc.“ Pokrstili ju v poslednú adventnú sobotu 19. decembra 2015 ako piatu knihu z produkcie úspešného historika v minulom roku. Zdá sa, že vlani tento autor žijúci v Mokrom Háji bol najplodnejším autorom kníh na Záhorí. Krst sa uskutočnil na už 13. tradičnom vianočnom koncerte v kultúrnom dome, spoločne organizovanom tamojším obecným zastupiteľstvom s Obecným úradom v Prietrži.

Starostka Prietrže Dana Blažková pri krste okrem iného uviedla, že „kniha je svedectvom o bohatstve ľudí žijúcich v Prietrži v minulosti, ale aj dnes. O bohatstve nie materiálnom, ale duševnom, citovom a kultúrnom, ktoré spočívalo v uvedomelosti a usilovnosti.“ Podčiarkla, že bez poznania minulosti, niet vízie budúcnosti.
V predvianočnom programe vystúpili deti z miestnej materskej školy, Spevácka skupina pri Jednote dôchodcov, i Zvonkohra Košariská-Priepasné, sprevádzaná košarišskou evanjelickouou farárka Zuzanou Durcovou a dirigentom Vladimírom Húskom.
Krstnými rodičmi knihy boli - napríklad, jeden z najstarších Prietržanov, bývalý námestník generálneho riaditeľa Štátnej banky československej, hlavného ústavu pre Slovensko, pán Štefan Jorík. Krstnou mamou sa knihe stala i profesorka Anna Jakábová z Občianskeho združenia Florea. Knihu pokrstila liečivými bylinkami z prietržského chotára. Ku krstným rodičom sa zaradili s autorom a starostkou i kronikárka obce. Všetci vedno boli súčasťou prietržského sviatku spojeného s uvedením knihy do života.
Z tisícov pohľadníc a fotografií, ktoré v Prietrži pri práci na knihe sústredili, sa mnohé do nej, žiaľ, nedostali. A tak na „dielo, ktoré sa podarilo“, ako formulovala spokojnosť s novou knihou starostka Prietrže D. Blažková, budú môcť s historikom Petrom Brezinom nadviazať azda nejakým spoločným projektom aj nabudúce. Navyše, ak aj autor ocenil, že rád podobné publikácie spoluvytvára, keď sa môže oprieť o obetavých ľudí, ochotných sa do takého diela pustiť.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20160118_brezina{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.