Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Na výtvarnej výstave „Štetcom po duši“ pohladili Jarmila Maršálová a Jozef Jelenák

Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Na výtvarnej výstave „Štetcom po duši“ pohladili Jarmila Maršálová a Jozef Jelenák

Hoci v Mestskej knižnici v Hodoníne má bežná prevádzka požičiavania kníh isté letné obmedzenia vzhľadom na stavebné úpravy, v sobotu 4. augusta 2018 sa časť jej výstavných priestorov zmenila na Galériu PSM (Po stranách Moravy). Jarmila Maršálová z Příbrami vystavuje svoje rozmernejšie výtvarné práce teraz aj v Drnoviciach, ale časť svojej tvorby poskytla ako inšpirácie kolegom poetom a výtvarníkom spolu s hosťom výstavy, 83-ročným Jozefom Jelenákom z Nitry. Česko-slovenská alebo slovensko-česká výstava sa tak stala tiež skromným príspevkom nášho festivalu k 100-ročnici prvej spoločnej Československej republiky.

Riaditeľka Městské knihovny v Hodoníne Hana Šimonová nielenže poďakovala obom vystavujúcim za výtvarné obohatenie festivalu, popriala im veľa ďalších úspechov v literárnej i výtvarnej tvorbe a pevné zdravie. Poďakovanie sa dostalo za doterajšie aktivity okolo festivalu aj Jarmile Moosovej z Hodonína a Vladimírovi Petrovičovi z Banskej Štiavnice – obom z úplného srdca PSM.
V knižnici sa v sobotné predpoludnie opäť hralo na harfe v podaní Emílie Nádlerovej. A diskutovalo sa aj o tom, čo robí z knižníc dobré knižnice (obetaví ľudia i materiálna podpora zo strany kompetentných na nákup literatúry).
V priestoroch, kde sa našli aj klimatizované a chladnejšie zákutia, sa s trochou nadsádzky žartovalo aj o nachádzaní v horúčave tak žiadaných „chladných medziľudských vzťahov“.
Do kníh vydaných a darovaných účastníkmi festivalu kolegom a priateľom z Poľska, Rumunska, Bulharska, Česka a Slovenska pribúdali nové autogramy a venovania. Vymieňali sa e-mailové a iné kontakty, organizovali sa nové zaujímavé spoločné aktivity, vravelo sa aj o významnom mieste tvorivých dielní na festivaloch. A hudba znela aj z klavíra pri vstupe do knižnice, na ktorom zahrala i v Hodoníne žijúca mama harfistky Emílie Nádlerovej.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180807_psm3{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.