Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Na výtvarnej výstave „Štetcom po duši“ pohladili Jarmila Maršálová a Jozef Jelenák

Hoci v Mestskej knižnici v Hodoníne má bežná prevádzka požičiavania kníh isté letné obmedzenia vzhľadom na stavebné úpravy, v sobotu 4. augusta 2018 sa časť jej výstavných priestorov zmenila na Galériu PSM (Po stranách Moravy). Jarmila Maršálová z Příbrami vystavuje svoje rozmernejšie výtvarné práce teraz aj v Drnoviciach, ale časť svojej tvorby poskytla ako inšpirácie kolegom poetom a výtvarníkom spolu s hosťom výstavy, 83-ročným Jozefom Jelenákom z Nitry. Česko-slovenská alebo slovensko-česká výstava sa tak stala tiež skromným príspevkom nášho festivalu k 100-ročnici prvej spoločnej Československej republiky.

Riaditeľka Městské knihovny v Hodoníne Hana Šimonová nielenže poďakovala obom vystavujúcim za výtvarné obohatenie festivalu, popriala im veľa ďalších úspechov v literárnej i výtvarnej tvorbe a pevné zdravie. Poďakovanie sa dostalo za doterajšie aktivity okolo festivalu aj Jarmile Moosovej z Hodonína a Vladimírovi Petrovičovi z Banskej Štiavnice – obom z úplného srdca PSM.
V knižnici sa v sobotné predpoludnie opäť hralo na harfe v podaní Emílie Nádlerovej. A diskutovalo sa aj o tom, čo robí z knižníc dobré knižnice (obetaví ľudia i materiálna podpora zo strany kompetentných na nákup literatúry).
V priestoroch, kde sa našli aj klimatizované a chladnejšie zákutia, sa s trochou nadsádzky žartovalo aj o nachádzaní v horúčave tak žiadaných „chladných medziľudských vzťahov“.
Do kníh vydaných a darovaných účastníkmi festivalu kolegom a priateľom z Poľska, Rumunska, Bulharska, Česka a Slovenska pribúdali nové autogramy a venovania. Vymieňali sa e-mailové a iné kontakty, organizovali sa nové zaujímavé spoločné aktivity, vravelo sa aj o významnom mieste tvorivých dielní na festivaloch. A hudba znela aj z klavíra pri vstupe do knižnice, na ktorom zahrala i v Hodoníne žijúca mama harfistky Emílie Nádlerovej.

{gallery}20180807_psm3{/gallery}