Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Súznenie literatúry s hudbou, harfou, husľami, gitarami, bicími a tancom v GVU Hodonín

Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Súznenie literatúry s hudbou, harfou, husľami, gitarami, bicími a tancom v GVU Hodonín

Autorské čítanie v piatok 3. augusta 2018 večer s tradičným fotením na schodoch do Galérie výtvarných umení v Hodoníne sprevádzali hudobné vystúpenia Emílie Nádlerovej s jej írskou harfou i produkcia Hodoňákov na úteku (Daniela Andrštová, Peter Vaculovič, Michal a Prokop Olivovci). Hoci decibely dávali poeticky či prozaicky naladeným ušiam „zabrať“, nechýbalo po čítaní ani tanečné uvoľnenie na galerijnom parkete.

Programom sprevádzala herečka Slováckeho divadla Barbora Nesvadbová a ako svoj osobný literárny vklad do poetických inšpirácií zaradila tiež verše Otokara Březinu (1868-1929) pri 150. výročí jeho narodenia, ktoré si pripomenieme 13. septembra. Otokar Březina, vlastným menom Václav Jebavý, bol básnik, esejista, mysliteľ, predstaviteľ symbolizmu. A jeho kvality si literárna obec v Česku natoľko cenila, že ho viackrát (hoci bez úspechu) navrhli na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Podľa údajov zo Švédskej Akadémie v Štockholme mal (hoci bez úspechu) 8 oficiálnych nominácií v rokoch 1916, 1917, 1918, 1920, 1921, 1925, 1928 a 1929.
V príhovoroch spoluorganizátori festivalu potvrdili ambíciu Slovenska na budúci rok nadviazať na doterajšiu srdečnú atmosféru podujatia. A ak to potvrdia aj komunálne voľby na Slovensku (a v Senici i v Smrdákoch budú aj po voľbách v mestskej a obecnej samospráve na čele znova ľudia s blízkym vzťahom k literatúre (a poézii zvlášť), mohol by byť 8. ročník letného medzinárodného poetického festivalu Po stranách Moravy 2019 zasa v Senici a Smrdákoch, ak organizačný štáb ešte nenájde (vzhľadom na priazeň doterajších alebo náklonnosť nových perspektívnych partnerov a podporovateľov) inú festivalovú alternatívu.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180807_psm2{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.