Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Súznenie literatúry s hudbou, harfou, husľami, gitarami, bicími a tancom v GVU Hodonín

Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Súznenie literatúry s hudbou, harfou, husľami, gitarami, bicími a tancom v GVU Hodonín

Autorské čítanie v piatok 3. augusta 2018 večer s tradičným fotením na schodoch do Galérie výtvarných umení v Hodoníne sprevádzali hudobné vystúpenia Emílie Nádlerovej s jej írskou harfou i produkcia Hodoňákov na úteku (Daniela Andrštová, Peter Vaculovič, Michal a Prokop Olivovci). Hoci decibely dávali poeticky či prozaicky naladeným ušiam „zabrať“, nechýbalo po čítaní ani tanečné uvoľnenie na galerijnom parkete.

Programom sprevádzala herečka Slováckeho divadla Barbora Nesvadbová a ako svoj osobný literárny vklad do poetických inšpirácií zaradila tiež verše Otokara Březinu (1868-1929) pri 150. výročí jeho narodenia, ktoré si pripomenieme 13. septembra. Otokar Březina, vlastným menom Václav Jebavý, bol básnik, esejista, mysliteľ, predstaviteľ symbolizmu. A jeho kvality si literárna obec v Česku natoľko cenila, že ho viackrát (hoci bez úspechu) navrhli na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Podľa údajov zo Švédskej Akadémie v Štockholme mal (hoci bez úspechu) 8 oficiálnych nominácií v rokoch 1916, 1917, 1918, 1920, 1921, 1925, 1928 a 1929.
V príhovoroch spoluorganizátori festivalu potvrdili ambíciu Slovenska na budúci rok nadviazať na doterajšiu srdečnú atmosféru podujatia. A ak to potvrdia aj komunálne voľby na Slovensku (a v Senici i v Smrdákoch budú aj po voľbách v mestskej a obecnej samospráve na čele znova ľudia s blízkym vzťahom k literatúre (a poézii zvlášť), mohol by byť 8. ročník letného medzinárodného poetického festivalu Po stranách Moravy 2019 zasa v Senici a Smrdákoch, ak organizačný štáb ešte nenájde (vzhľadom na priazeň doterajších alebo náklonnosť nových perspektívnych partnerov a podporovateľov) inú festivalovú alternatívu.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180807_psm2{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.