Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Súznenie literatúry s hudbou, harfou, husľami, gitarami, bicími a tancom v GVU Hodonín

Autorské čítanie v piatok 3. augusta 2018 večer s tradičným fotením na schodoch do Galérie výtvarných umení v Hodoníne sprevádzali hudobné vystúpenia Emílie Nádlerovej s jej írskou harfou i produkcia Hodoňákov na úteku (Daniela Andrštová, Peter Vaculovič, Michal a Prokop Olivovci). Hoci decibely dávali poeticky či prozaicky naladeným ušiam „zabrať“, nechýbalo po čítaní ani tanečné uvoľnenie na galerijnom parkete.

Programom sprevádzala herečka Slováckeho divadla Barbora Nesvadbová a ako svoj osobný literárny vklad do poetických inšpirácií zaradila tiež verše Otokara Březinu (1868-1929) pri 150. výročí jeho narodenia, ktoré si pripomenieme 13. septembra. Otokar Březina, vlastným menom Václav Jebavý, bol básnik, esejista, mysliteľ, predstaviteľ symbolizmu. A jeho kvality si literárna obec v Česku natoľko cenila, že ho viackrát (hoci bez úspechu) navrhli na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Podľa údajov zo Švédskej Akadémie v Štockholme mal (hoci bez úspechu) 8 oficiálnych nominácií v rokoch 1916, 1917, 1918, 1920, 1921, 1925, 1928 a 1929.
V príhovoroch spoluorganizátori festivalu potvrdili ambíciu Slovenska na budúci rok nadviazať na doterajšiu srdečnú atmosféru podujatia. A ak to potvrdia aj komunálne voľby na Slovensku (a v Senici i v Smrdákoch budú aj po voľbách v mestskej a obecnej samospráve na čele znova ľudia s blízkym vzťahom k literatúre (a poézii zvlášť), mohol by byť 8. ročník letného medzinárodného poetického festivalu Po stranách Moravy 2019 zasa v Senici a Smrdákoch, ak organizačný štáb ešte nenájde (vzhľadom na priazeň doterajších alebo náklonnosť nových perspektívnych partnerov a podporovateľov) inú festivalovú alternatívu.

{gallery}20180807_psm2{/gallery}