Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Zdieľanie, súznenie, zbližovanie a splynutie v Hodoníne a v Moravskej Novej Vsi

Po stranách Moravy 2018 - 7. letný medzinárodný poetický festival 3. - 5. augusta 2018 Zdieľanie, súznenie, zbližovanie a splynutie v Hodoníne a v Moravskej Novej Vsi

Po šiestich rokoch s tradičným odhodlaním, avšak v netradičnom termíne (namiesto posledného júlového v prvý augustový víkend vzhľadom na želanie partnerov z Poľska) sa od 3. do 5. augusta 2018 tento raz na moravskej strane v Hodoníne a v Moravskej Novej Vsi uskutočnili aktivity multižánrového (pôvodne literárneho) festivalu Po stranách Moravy 2018.

V titulku sme obsiahli názvy takmer všetkých blokových míľnikov programu sparného, rekordnými teplotami sprevádzaného, ovplyvňovaného a limitovaného, stretnutia básnikov, prozaikov, prekladateľov, hudobníkov a výtvarníkov. Tento raz sa s ambíciou navzájom sa obohatiť tvorbou a inšpiráciami, s pridanou hodnotou pohladenia duší štetcami dvoch píšucich výtvarníkov či maľujúcich literátov, na spoločnú vlnu naladili takmer 4 desiatky ľudí z piatich krajín – z Českej republiky, Slovenskej republiky, Poľska, Bulharska a po prvý raz i z Rumunska (Duta Mircea Dan). Do toho počtu nerátame ďalších postranných pozorovateľov spomedzi divákov.
Organizátormi festivalu boli občianske združenie (literárny spolok) PSM (Po stranách Moravy CZ a SK) a partnermi Městská knihovna Hodonín, Galerie výtvarných umění (GVU) Hodonín, Farní úřad Cirkvi československé husitské Hodonín (CČSH), Jihomoravská komunitní nadace Hodonín, Záhorská knižnica Senica a Obec Smrdáky.
Ťažiskom podujatia boli autorské čítania, výmeny názorov a skúseností na už osvedčených i na netradičných miestach. V piatok popoludní to bolo v Liturgickej sále FÚ CČSH a večer v Galérii výtvarných umení v Hodoníne, v sobotu predpoludním bola dejiskom hladenia literátov a milovníkov výtvarného a hudobného umenia po duši Městská knihovna Hodonín s výstavami z diel Jarmily Maršálovej z Příbrami a 83-ročného Jozefa Jelenáka z Nitry. Popoludní sme sa s účastníkmi festivalu presunili vlakom z Hodonína do Moravskej Novej Vsi do Neoveskej stodoly. Uprostred blšieho trhu, v blízkosti duší z tamojšieho Jihomoravského komunitního centra, ktorí rozvíjajú humanitné a sociálne aktivity s partnermi v okolitých krajinách a organizujú v Stodole stretnutia s osobnosťami z rôznych oblastí života absolvovali 3. autorské čítanie.
K hudobným oporám podujatia patrili kapela „Hodoňáci na úteku“ s Danielou Andrštovou a Petrom Vaculovičom z Hodonína a Michalom a Prokopom Olivovcami z Lužíc. O prepojenie literatúry a hudby s veľkým uznaním auditória sa postarala aj trenčianska rodáčka, harfistka Emília Nádlerová, ktorá koncertuje i v zahraničí a ako hudobný pedagóg pôsobila i v Holíči, Hodoníne a teraz žije v Bratislave. Nelenili ani gitary v podaní poetov Beáty Kuracinovej, Jarmily Synkovej či Aleša Nováka, ktoré prichádzali k „slovu“ buď v priebehu autorských čítaní či pri neformálnom zbližovaní.
Na oficiálnom otvorení festivalu v Galérii výtvarných umění v Hodoníne predstavili i menovite hlavné organizátorské postavy už 7. ročníka festivalu z Českej i Slovenskej republiky – Jarmilu Moosovú a Vladimíra Petroviča z PSM CZ a SK, riaditeľa GVU Hodonín Jozefa Fanturu, riaditeľky Městské knihovny Hodonín Hanu Šimonovú a Záhorskej knižnice v Senici Katarínu Soukupovú, prítomná bola i podujatiu stále naklonená starostka kúpeľnej obce Smrdáky Ingrid Tripšanská.
Štyrmi fotogalériami zo 7. ročníka letného medzinárodného poetického festivalu Po stranách Moravy 2018 vám na webovej stránke Záhorskej knižnice v Senici ponúkame aspoň symbolicky atmosféru tohto multižánrového podujatia. Účastníci z Česka, Slovenska, Poľska, Bulharska a Rumunska odchádzali z neho s nádejou, že podobne srdečným, dúfajúc však, že nie až takým počasím horúcim, bude aj 8. ročník Po stranách Moravy 2019 na slovenskej strane v Senici a Smrdákoch.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180807_psm1{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.