Posolstvo Vianoc básnika Pavla Stanislava

Posolstvo Vianoc básnika Pavla Stanislava

Už 40 rokov je so Senicou spätý rodák z Nemčinian – básnik Pavol Stanislav, vlastným menom Pavol Pius. Vo štvrtok 10. decembra 2015 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici na spoločnom poetickom večere so Záhorskou knižnicou v Senici nazvanom „Posolstvo Vianoc“ zaznela jeho poézia i hudba a spev z diel Petra Iľjiča Čajkovského(1840-1893) a Bartolomeja Urbanca(1918-1983).
Pavol Stanislav vydal doteraz 20 básnických zbierok, viaceré z nich aj v dvojjazyčných mutáciách. Počas poetického večera básne Pavla Stanislava interpretoval herec a vynikajúci recitátor Jozef Šimonovič, zároveň podpredseda Matice slovenskej. V podaní spevákov Tomáša Ondriáša a Marka Pobudu za klavírneho sprievodu Márie Farkašovej zneli aj Stanislavove básne zo zbierky „Túžba po domove,“ zhudobnené Bartolomejom Urbancom. Predvianočnú atmosféru obohatili i Čajkovského Romance.

Na podujatí sa prihovorili tiež Jozef Nízl, predseda Vinohradníckeho spolku v básnikových rodných Nemčiňanoch i  poetov brat – básnik a spisovateľ Miroslav Pius.
Návštevníci galérie sa uprostred výstavy „Fotografie“ docenta Štefana Komorného z Vysokej školy výtvarných umení mohli zoznámiť aj s novinkami v tvorbe Pavla Piusa. Jednou z nich má byť  nová zbierka básní nazvaná „To nad nami.“ Emotívne, kresťanskými tradíciami a posolstvami naplnené básne ako spomienky na rodisko i tie rozvíjané od roku 1976 pôsobením v Senici, ponúkli v čase adventu hodnotný duchovný zážitok umocnený obdivuhodnými výkonmi mladých hudobníkov a spevákov.
Básnik Pavol Stanislav Pius i podpredseda Matice slovenskej – herec a recitátor Jozef Šimonovič zaželali všetkým – účinkujúcim i divákom a podporovateľom literárnych aktivít požehnané Vianoce.
Popri doterajších dvadsiatich zbierkach básní tvorbu poeta  mapuje i  monografia „Život a dielo Pavla Stanislava,“ vydaná roku 2011 spoločne Spolkom slovenských spisovateľov s Filozofickou fakultou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. K jedinečnosti  a špecifikám jeho poézie sa v nej vyjadrilo 14 renomovaných literárnych kritikov.
Básnik si roku 2016 pripomenie 40 rokov života spojeného s mestom Senica, kde viac rokov pomáhal i pri rozvoji, podpore a motivácii poetických i prozaických talentov ako porotca celoslovenskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20160111_pius{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.