Prečo práve Novomeský?

Prečo práve Novomeský?

Z vystúpenia na vyhodnotení XXIX. ročníka Literárnej Senice Ladislava Novomeského

Pred rokom sme si pripomenuli 110. výročie narodenia Laca Novomeského. Jedného z najväčších Slovákov, ktorý pokračoval v odkaze národných dejateľov a počas svojho pôsobenia sa snažil vytvoriť pokrokovú, sociálne spravodlivú a kultúrnu spoločnosť. Novomeský však nezostal iba pri teórii, a nie sú to iba jeho básne, ktoré nám zostali ako príklad autentického a unikátneho umenia, v ktorom je ukrytý odkaz a posolstvo lepšieho a spravodlivejšieho sveta, ale je to aj jeho dnes opomínané pôsobenie vo funkcii povereníka pre školstvo a osvetu, kedy sa na zmene sveta sám podieľal. Počas svojho päťročného pôsobenia vybudoval a vytvoril podmienky pre vznik niekoľkých kultúrnych, osvetových a vzdelávacích inštitúcií – od škôl, divadiel, vydavateľstiev až po monumentálne inštitúcie – Slovenskú národnú galériu, Slovenskú filharmóniu, VŠMU, VŠVU, ochotnícke divadlá a vytvorenie nových kultúrnych centier v regiónoch.

Dnes sa na tohto velikána nepriamo zabúda a preto si mimoriadne cením aj toto podujatie, ktoré je jedným zo spôsobov, ako poslať jeho odkaz ďalej. Úloha umenia je podľa Novomeského jednak v poskytnutí útechy, je liečivom duše, a jednak spoločensky užitočná činnosť, ktorá kultivuje a šľachtí spoločnosť. Vy, mladí priatelia ste tí, kto môže opätovne vzkriesiť toto poslanie umenia – umenia, ktoré  posúva spoločnosť dopredu.

Novomeský vo svojich textoch upozorňoval na povinnosť umelca kriticky reagovať na svet a nebyť ľahostajný. On sám nosil svetlo v čase tmy, postavil sa proti fašizmu a organizoval Slovenské národné povstanie. A vari nie je situácia podobná aj dnes? Nie je to iba kultúrny, morálny a etický úpadok spoločnosti, ktorý by malo umenie reflektovať, ale je to aj situácia, v ktorej sa nás mocnosti snažia dohnať k novej svetovej vojne. Domnievam sa, že Novomeského protivojnový a všeslovanský odkaz je v dnešnej pohnutej dobe mimoriadne aktuálny. Pripomeňme si básnikovu tvorbu: Až sa zas budú básne čítať a v ľuďoch ľudí spoznáš zas, až roztopí sa v mútnych vodách  jesenný sneh i jarný mráz, jak úbohý bol, povieme si,  čas pušiek, dýk a náreku, v ktorom bol básnik nepotrebný  a človek cudzí človeku.

Novomeský inšpirovaný Herderom a Štúrom bol presvedčený, že práve my Slovania máme jedinečnú úlohu ukázať svetu, že národy dokážu spolupracovať v mieri a socializme. Praktickou realizáciou všeslovanskej vzájomnosti bol náš pevný vzťah s Čechmi a spolupráca s ostatnými slovanskými krajinami v rámci socialistického bloku. Našu krajinu vnímal ako most medzi ľudským východom a kultivovaným západom. Dnes sa nás západné mocnosti snažia vohnať do vojny s Ruskom, brat brata vraždí na Ukrajine, svet dáva obrovské peniaze na zbrojenie a ľudstvo opakuje opäť svoje chyby. Sám autor sa vyjadril: „pre nás okrem iného znamená Rusko slovanský štát, i slovanskú baštu; baštu novoponímaného Slovanstva, Slovanstva v zmysle súdržnosti a spolupráce národov pochádzajúcich zo slovanského kmeňa. ... Slovenská kultúra môže nájsť čestný zástoj v onom splývaní  „Východu“ a „Západu“ a sama sa môže stať obrazom rodiacej sa  syntézy nových myšlienok, vyjadrujúcich podstatné túhy človečenstva tzv. Východu a kultivovanosti tzv. Západu.“ Pripomínam tento Novomeského odkaz najmä pre mladých ľudí, ktorí sú najvďačnejšou obeťou mediálnej manipulácie a vojnovému štvaniu proti Východu. Novomeský ponúka univerzálne a dodnes platné východisko – byť mostom a nie bojovým poľom.

Súťaž Literárna Senica Laca Novomeského nesie meno veľkého básnika, ktorý svojou poéziou svietil na cestu. Nasledovať jeho odkaz je veľkým poslaním mladých básnikov, pretože ponúka liek na únik z hypermodernej prázdnoty v podobe šírenia tých najvyšších ideálov, ktoré dnešnej spoločnosti tak nesmierne chýbajú. Pevne verím, že vy, mladí básnici zoberiete do rúk svoju vznešenú úlohu zodpovedne a stanete sa ďalšími nasledovníkmi nositeľov ohňa spravodlivosti, pravdy a ľudskosti.

Prečo práve Novomeský? História už čoskoro ukáže, že ľudstvo bude musieť od základu zmeniť svoje myslenie, aby vôbec bolo schopné prežiť. Osobnosti ako Laco Novomeský patria k tým, ktoré ukázali cestu a budú veľkou inšpiráciou aj pre budúcnosť. A budúcnosť patrí práve vám, mladej generácii autorov.

Text: Lukáš Perný
Prevzaté z www.noveslovo.sk

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.