Pri 800-ročnom jubileu uviedli do života novú knihu o meste Šaštín-Stráže

Počas úvodného septembrového víkendu žilo mesto Šaštín-Stráže oslavami 800. výročia prvej písomnej zmienky o Šaštíne. V nedeľu 2. septembra 2018  tam uviedli do života novú reprezentatívnu 452-stranovú knihu „Šaštín-Stráže“. Vydal ju tamojší Mestský úrad nákladom 3-tisíc kusov. Jej autorom je Štefan Ovečka a spoluautorkami Silvia Suchá a Mária Macejková. Knihu vytlačili na Záhorí, v Tlačiarni Luna v Moravskom Svätom Jáne.

Nedeľný program otvorila v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie ďakovná svätá omša. Celebroval ku rímsko-katolícky kňaz Martin Lehončák za prítomnosti zástupcov reholí  Paulínov a Saleziánov. Medzi hosťami privítal predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, primátora Šaštína-Stráží Jaroslava Suchánka, zahraničné delegácie partnerských miest z Ukrajiny a Poľska, starostov a primátorov z okolia a ďalších hostí nielen zo Záhoria.
Na slávnosti  v meste, ktoré je od roku 1564  jedným z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku, nechýbali v dobových kostýmoch predstavitelia cisárskej rodiny – cisárovná Mária Terézia (knihovníčka Jana Labašová), jej manžel František Štefan Lotrinský (bývalý učiteľ Ľudovít Suchý) a jedna z ich dcér – Mária Antoineta (Nikola Stachová).
Po omši kňaz Martin Lehončák požehnal zreštaurované Súsošie Najsvätejšej Trojice (nazývané  i Trojičným stĺpom) pri bazilike na Kláštornom námestí oproti pošte, v ktorom sa nachádza i pitná voda pre pútnikov. Súsošie bolo vo veľmi zlom stave a vďaka mestu Šaštín-Stráže, Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky a tiež Bratislavskej vodárenskej spoločnosti  sa ho podarilo zreštaurovať reštaurátorom Petrom Šimonom, ktorý má svoj ateliér v neďalekých Kútoch.
Sprievod od Baziliky za zvukov dychovky potom preniesol dejisko osláv na štadión Telovýchovnej jednoty Slovan Šaštín-Stráže, kde boli sústredené stánky remeselníkov, predajcov suvenírov, občerstvenia,  a kde sa prezentovali výstavou i poľovníci, gastronomickými schopnosťami seniori a talentom mnohí tanečníci, speváci, muzikanti... Podujatie moderoval bývalý pedagóg šaštínskeho gymnázia Marek Šefčík a  viackrát ho  obohatila renomovaná  recitátorka, bývalá knihovníčka pani Elena Ovečková.
V znamení číslovky 800 sa nieslo i podpísanie partnerskej dohody medzi Mestom Šaštín-Stráže a Mestom Brody na Ukrajine, vzdialenom približne 800 kilometrov. Teda toľko kilometrov koľko je od pútnického mesta vzdialené mesto Belziyce v Poľsku v Lubelskom vojvodstve, s ktorým Šaštínčania spolupracujú už od vlaňajška. Medzi Brodmi v Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny a Belziycami je asi 300 kilometrov. Podpisom dohody a príhovormi predstavitelia partnerských miest symbolicky potvrdili a podčiarkli vôľu po mierovej spolupráci národov žijúcich na Slovensku, v Poľsku a na Ukrajine, kde zatiaľ, žiaľ, pokračuje i vojnový konflikt s obeťami na životoch.
V kultúrnom programe sa prezentovali deti i mládež. Najmenších pozabával Šašo Fifo. Nielen knihovníkov, ale najmä čitateľov kníh (a zvlášť všetkých Šaštínčanov a Stražanov)  potešilo popoludní uvedenie do života novej knihy „Šaštín-Stráže“. Jej autor Štefan Ovečka bol záujemcami obliehaný aj pri autogramiáde. Knihu uviedli do života posypaním šaštínskym pieskom a strážskou zeminou. A Gerda Fodorová s deťmi pri jej odprevadení do života za prítomnosti trnavského župana Jozefa Viskupiča a primátora mesta Jaroslava Suchánka nešetrili zmysluplnými želania. Tie v podobe pojmov ako láska, nádej a šťastie, sprevádzali aj gratuláciu jubilujúcemu mestu.
Autorovi a mestu ku knihe zablahoželal i spisovateľ Dušan Dušek, ktorý nielen Šaštín svojho detstva zakomponoval tiež do svojich poviedok. Na margo osláv 800-ročnice a novej knihy pre Záhorskú knižnicu v Senici povedal: „Som nadšený a dojatý, pretože môj priateľ Štefan Ovečka urobil krásnu knižku o Šaštíne k tomuto veľkému výročiu mesta Šaštín-Stráže. Zdá sa mi, že to je naplnenie jeho osobného sna, že tá kniha vychádza. Zároveň je to dar celému mestu, že všetci Šaštíňania aj Stražania, aj ja sa zaňho považujem, lebo som čestný občan Šaštína, že my všetci sa môžeme tešiť a radovať, že sa tu našiel taký lokálpatriot, ako je Štefan Ovečka – náš kamarát Pišta, a knižku dal dokopy. Teraz to je všetko, také tie základy, údaje o meste, histórii, športe, všetko tam je na jednom mieste. Takže je to taký náš súkromný dejepis tohto mesta. Veľmi sa z toho teším a radujem, že sa niečo také podarilo.“
Z novej knihy sa tešili Slováci, Česi, Poliaci, Ukrajinci, ale aj v Paríži vo Francúzsku žijúca rodáčka zo Šaštína-Stráží, ktorú som odfotografoval spolu so spisovateľom Dušanom Dušekom. Prečo s ním? Dušan Dušek mi vysvetlil: „Ona sa volá Denis Kusalik. Ale je rodená Kusalíková. Jej otec bol brat mojej starej mamy, Márie Kusalíkovej-Dušekovej, a ona je vlastne sesternica môjho otca, ktorý už nežije.“
Čo pre autora znamenala možnosť – vydať k jubileu knihu? Štefan Ovečka: „Päťdesiatročnú starosť, ale milé starosti.“ Čo bolo najpríjemnejšie pri tej práci? „Najpríjemnejšie? Že konečne sa našli prostriedky. Posledný primátor aj so svojím osadenstvom sa pokúsil získať prostriedky a podarilo sa im to. To bola veľká pomoc a  morálna sila, ktoré nám pomohli.“
Mestu Šaštín-Stráže aj menom Záhorskej knižnice v Senici, do ktorej fondov knižná novinka po víkende pribudla, srdečne blahoželáme k jubileu. A jej čitateľom prajeme, aby im pomohla o pútnickom meste s prvou písomnou zmienkou  pred 800 rokmi už v roku 1218 sa dozvedieť veľa zaujímavého.

{gallery}20180903_sastin{/gallery}