Publicista Igor Válek v Senici gymnazistom priblížil „Muža, ktorý stál po Štúrovom boku“

V rámci voľného cyklu podujatí „Otvárame nové svety“ Záhorská knižnica v Senici vo veľkej sále Základnej umeleckej školy v Senici pripravila zaujímavé stretnutie stredoškolákov z primy a kvinty Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici s novinárom, publicistom, spisovateľom a šéfredaktorom magazínu Slovensko – Igorom Válkom (1967).
Riaditeľka Záhorskej knižnice Katarína Soukupová privítala literárneho hosťa ako autora prezentácie „Muž, ktorý stál po Štúrovom boku“ - o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi (1817-1888). Hurban, rodák z Beckova, ktorý v neďalekom Hlbokom prežil viac ako 4 desaťročia, by sa v marci budúceho roku dožil okrúhlych 200 rokov. Aj na základe tohto jubilea je rok 2017 vyhlásený za Rok Jozefa Miloslava Hurbana.

Igor Válek, martinský rodák, je autorom a spoluautorom takmer tridsiatky knižných publikácií. Literárne i publicisticky zviditeľňuje bohatstvo slovenského kultúrneho dedičstva. Je autorom zbierky básní, lexikonov kultúrnych pamiatok a literárnych diel našich i svetových autorov, výberov z diel klasikov (J. G. Tajovský, J. Jesenský, J. Záborský, J. Kráľ a iní). Medzi jeho obľúbených autorov patrí aj český humorista Jaroslav Hašek, o ktorom I. Válek roku 2003 v Matici slovenskej vydal prozaickú mozaiku „Haškovi v pätách“ (Koláž o hľadaní a nájdení Slovenska a spisovateľa.)
Významnú časť Válkovej bibliografie reprezentujú aj prerozprávané (nielen deťom určené) „Najkrajšie rozprávky o zlate Pavla Dobšinského“ (2004), „Najkrajšie slovenské národné rozprávky“ (2012), „Nebojsa! a iné HORORozprávky“(2013), „Najveselšie rozprávky Pavla Dobšinského“ (2013), „Povesti o slovenských riekach“ (2013) či v Matici slovenskej v Martine vydané „Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch“ (2015).
Prezentácia v Senici o J. M. Hurbanovi priblížila gymnazistom osobnosť národného buditeľa – prvého predsedu Slovenskej národnej rady z rokov 1848/1849 ako prvého politického orgánu Slovákov, ale aj muža z trojice štúrovských velikánov so zásluhami o kodifikáciu spisovného jazyka Slovákov z júla 1843, keď tento proces spoločne Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža odštartovali práve na evanjelickej fare u Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom pri Senici. A nechali si ho „požehnať“ aj významnou osobnosťou národného života z rímsko-katolíckej konfesie – básnikom Jánom Hollým (1785-1849) na Dobrej Vode.
V Senici zaznelo množstvo informácií, ktoré bežne v učebniciach študent nenájde, no s prezentáciou Igora Válka na DVD sa perspektívne majú šancu do škôl dostať už čoskoro a prispieť tak k zviditeľňovaniu osobnosti nielen v roku 2017.

{gallery}20161109_valek{/gallery}