Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Lenka Roskošová

Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Lenka Roskošová

próza - III. kategória - 2. miesto

Z hodnotenia tvorby Lenky Roskošovej porotou vyberám: „Tvorbu tejto autorky považujem za zaujímavú pre jej uletenú poetickosť a zmysel pre lyrický detail, ktorý sa v rozprávaní stane kľúčový. Cez obyčajnosti sa vie ponoriť do človeka, odhaliť, poodostrieť v ňom nejaký problém a tak kumulovať isté vnútorné napätie. Poviedky tejto autorky sú ako básne, majú tajomstvo a čitateľ si ich musí dopovedať sám...“

20-ročná Lenka Roskošová z Bratislavy brigáduje v pekárni a študuje v druhom ročníku učiteľstvo slovenského a španielskeho jazyka a literatúry v Bratislave na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Je členkou Literárneho klubu BRAK. K doterajším najvýznamnejším oceneniam z literárnych súťaží radí – hlavnú cenu na Poetickej Ľubovni 2014, 1. miesto na Literárnej Senici Ladislava Novomeského 2013, 2. miesto na Medziriadkoch 2011 a 2. miesto na Medziriadkoch 2013 a 2014, 2. miesto na Literárnom Kežmarku 2013 a 2. miesta na súťaži Dramaticky mladí 2011 a 2012. Na svoje prvé Medziriadky šla pred piatimi rokmi.

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
„Osobne sú pre mňa najvýznamnejšie Medziriadky, ktoré mladých autorov formujú, pomáhajú im, posúvajú ich ďalej. S Medziriadkami ako autor a taktiež ako človek rastiem, vyvíjam sa. Vďaka nim spoznávam úžasných ľudí, mne najbližších kamarátov, literatúru, seba ako prozaičku. Z ostatných súťaží by som rada spomenula Literárnu Senicu Ladislava Novomeského, na ktorú sa po dvoch rokoch veľmi rada vraciam, Literárny Kežmarok a Poetickú Ľubovňu.“

Na ktorých súťažiach ste boli úspešná tohto roku?
„Tento rok som sa po viac ako roku nepísania vrátila k tvorbe a veľmi neisto. Súťaží som sa nezúčastňovala. Mám za sebou Literárny Zvolen, na ktorom som získala čestné uznanie.“

Čo pre vás laureátstvo v tohtoročnej LSLN 2015 znamená?
„To, že aj po dlhšej prestávke v písaní sa k nemu môžem vrátiť a že to má zmysel. Že ma stále tvorba napĺňa a ako človeka posúva a že vďaka LSLN sa posuniem i ako autor vďaka kritike.“

Máte, alebo mali ste literárne vzory?
„Virginia Woolf ma inšpiruje poetickým jazykom, metaforickosťou, komplikovanosťou štylizácie. Jej tvorba ma fascinuje a zároveň podnecuje písať.“

Máte svoje krédo, obľúbenú zásadu či myšlienku, ktorá vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
„Výrok Williama Butlera Yeatsa: „Zamysli sa, kde väčšinou začína a končí sláva človeka. A povedz, moja sláva bola v tom, že som mal takých priateľov.“

Kam by ste sa radi štúdiom prepracovali, čo by ste radi dosiahli?
„Študujem slovenský a španielsky jazyk ako učiteľský obor. Rozhodne by som sa učiteľstvu chcela venovať, možno byť prínosom. Španielsky jazyk študujem desať rokov a je pre mňa určitým prostriedkom, cez ktorý spoznávam svet, nevynímajúc umenie, z inej perspektívy.“

Ako ste tohto roku na sebe pracovali, aby ste dosiahli na Literárnej Senici úspech?
„Začala som znova písať a snažila sa nájsť samú seba. Ako slovenčinárka čítam veľa a veľa nad literatúrou premýšľam.“

Koho najradšej čítate?
„Virginia Woolf, William Styron, Erik Ondrejíčka, Paľo Garan, Ladislav Novomeský, Miroslav Válek.“

O čie rady ste sa doteraz najčastejšie opierali pri svojom literárnom raste?
„Na strednej škole o rady pani profesorky Zuzany Klimekovej a pani profesorky Evy Babejovej. Cez súťaže o rady porotcov, najmä z Medziriadkov (Marta Součková, Peter Karpinský, Mathej Thomka). A neustále o rady skvelých ľudí z BRAKu.“

Čo želáte vašim rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2015 zapojili a prišli sa do Senice o svoje skúsenosti podeliť?
„Aby neprestávali písať, aby si vzali rady z kritiky, ktorá najväčšmi posúva, aby ich tvorba napĺňala, inšpirovala, motivovala, bavila, aby vďaka nej boli vnútorne vyrovnaní. A všetkým najväčšmi gratulujem.“

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.