Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Terézia Borovičková

Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Terézia Borovičková

poézia - III. kategória - 2. miesto

23-ročná Terézia Borovičková z Bytče - Mikšovej je študentkou Univerzity Komenského v Bratislave (Prírodovedecká fakulta, Katedra zoológie, magisterský stupeň) a reprezentuje tiež Literárny klub Generácia v Bratislave. Z doterajších úspechov ju najviac potešili čestné uznania v literárnych súťažiach Jurinova    jeseň (2015) v Čadci a Cena slovenského učeného tovarišstva v Trnave (XVII. ročník), vďaka ktorým spoznala viacero skvelých ľudí. Svoju prvú báseň napísala ako štrnásťročná a odvtedy sa s ňou literárna tvorba vezie životom.

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
„Jurinova jeseň, Cena Slovenského učeného tovarišstva a samozrejme: Literárna Senica Ladislava Novomestského.“

Čo pre vás laureátstvo v tohtoročnej súťaži LSLN 2015 znamená?
„Možnosť spoznať nových začínajúcich autorov a ľudí, ktorí majú v dnešnom uponáhľanom svete pochopenie pre poéziu a literatúru ako takú. Samozrejme je pre mňa ocenenie i veľkým posmelením do ďalšej tvorby.“

Máte literárne vzory?
„Obrovským vzorom pre mňa zostáva ruská poetka Anna Achmatovova. Dokázala podľa môjho názoru presne vyjadriť hĺbku cítenia ženy a tiež lásku a oddanosť národu.“

Ak by ste sa mohli v Senici stretnúť s niekým z renomovaných literátov (spisovateľov, básnikov, dramatikov) zo Slovenska, koho by do Senice pozvali?
„Borisa Filana a Ľubomíra Feldeka.“

Máte svoje krédo, obľúbenú zásadu či myšlienku, ktorej uplatnenie v živote Vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
„Všetko dobré i zlé sa deje z určitého dôvodu.“

K čomu by ste sa chceli v študovanom odbore prepracovať?
„Študujem zoológiu a i keď je moje štúdium vedecky zamerané, absolútne sa nevylučuje s literárnou tvorbou, pretože v oboch je práve tvorivosť, kreatívne a kritické myslenie základným kameňom. Biológia ma fascinuje a často jej prvky prenikajú i do mojich básní. Chcem teda naďalej objavovať a tvoriť literárne i vedecky.“

Váš doteraz nepremenený literárny sen?
„Vydať literárne hodnotnú zbierku básní, ktorá nebude len jednou z prachom zapadajúcich kníh.“

Ak prijmete našu úlohu, skúste sa nám predstaviť ako literárny talent (alebo človek s ambíciou v literatúre veľa dosiahnuť) vtipne použitím slov začínajúcich sa hláskami vášho mena.
„Terézia Borovičková. Trochu Epiky Rozprávanej Érami, Zabudnutými I Aktuálnymi, Budem Opakovane Rozširovať Obdarená Veršovanou Imagináciou, Čo Kladie Otázky Váľajúce Árešty.“

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli na Literárnej Senici úspech?
„Jednoducho som písala a zbierala kritiku, ktorá mi pomáha zlepšovať sa.“

Koho najradšej čítate?
„Z poézie určite Annu Achmatovovu, no z prózy je pre mňa najcennejšia klasická svetová literatúra. Nedám dopustiť ani na slovenských autorov ako sú Rudolf Jašík alebo Božena Slančíková Timrava. Kniha, ktorá ma oslovila naposledy? Slečna Brontëová píše o láske od Juliet Gael, ktorá podáva životopis slávnej autorky veľmi pútavo. Vďaka nej som sa rozhodla prečítať si opäť Ch. Brontëovú. A bolo to dobré rozhodnutie.“

O čie rady ste sa doteraz najčastejšie opierali pri svojom literárnom raste?
„Najviac ma posmelila moja triedna učiteľka z gymnázia (Bytča) Ingrid Podkrivacká, ktorá bola prvou osobou čítajúcou moje básne. Jej rady si doteraz cením a naďalej sa s ňou o básne delím.“

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.