Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Zuzana Martišková

Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Zuzana Martišková

poézia - III. kategória - čestné uznanie

Mgr. Zuzana Martišková, je stredoškolskou učiteľkou na Gymnáziu v Topoľčanoch, jednou zo zakladajúcich členiek Literárneho klubu TakSi ( literárny klub TOPOĽČIANSKI AKTIVISTI SLOVNÝCH IDEÁLOV) a jej spolupracovníkmi v ňom sú Gabika Grznárová a Peter Šípoš, pričom členskú základňu tvoria autori z Topoľčian a okolia, niekedy i dosť vzdialeného. K jej každoročným oceneniam za literárnu tvorbu pribudlo neúrekom nových v roku 2015“ Poetická Ľubovňa 2015 – Cena primátora mesta Stará Ľubovňa, O cenu SUT 2015 – čestné uznanie, Literárna cena Čakanky 2015 – 2. miesto – próza, Literárny salón Trnava 2015 – 1. miesto – poézia, Petržalské súzvuky Ferka Urbánka 2015 – 3. miesto – poézia, Cena o najlepšiu poviedku pre deti PERFEKT 2015 - finalista súťaže, Jurinova jeseň 2015 – čestné uznanie za poéziu aj čestné uznanie za prózu, O cenu Andreja Chudobu 2015 – 2. miesto za prózu, O cenu Jozefa Braneckého 2015 – 1. miesto za prózu a 2. miesto za poéziu, Literárna Senica 2015 – čestné uznanie za poéziu.

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
„Považujem si všetky, napríklad aj pre rôznorodosť porôt a ich prístup k hodnoteniu (aj vyhodnocovaniu), kde sa prelína to objektívne so subjektívnym a tým, že jednotlivec uspeje v jednej a v inej nie, môže byť stimulom, ako na sebe zapracovať v budúcnosti a skúsiť to znova.“

Odkedy sa venujete literatúre autorsky?
„Pokusy boli na ZŠ, pokusy na SŠ, pokusy na VŠ...konečne úspešné, a potom až niekedy po tridsiatke. Asi bolo treba predsa len dozrieť.“

Máte svoje krédo, obľúbenú zásadu či myšlienku, ktorá vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
„Stále rovnaké: Ten, kto je spokojný sám so sebou, nemá dobrý vkus. (H.de Balzac)“

Kam by ste sa radi štúdiom vo vašej profesii prepracovali, čo by ste v nej radi dosiahli?
„Už som učiteľ, ale študujem stále. Ľudská pamäť zlyháva a vracať sa častokrát k dielam klasikov a ich odkazom, má svoj význam. Konečne sa aj v školstve prebudili a láskavo nám dovolili vrátiť sa po neúspešných rokoch experimentovania s tematickým usporiadaním literatúry späť ku chronologickému. Opäť so žiakmi spoločne objavujeme krásu starovekej, stredovekej, skrátka staršej literatúry, z ktorých vzišla vždy každá ďalšia. Pekne poporiadku, zmysluplne, logicky.“

Váš doteraz nepremenený literárny sen?
„Je doba blogov. Ja som si založila jeden literárny, pod vlastným menom som na ňom s vlastnou kožou na trhu a zatiaľ skúšam uverejňovať len fanfiction na motívy Kde bolo, tam bolo... Píšem príbehy na želanie čitateľov a snívam o tom, že klasické rozprávky zas oslovia a budú sa čítať viac, ako to, čo sa na nás valí zo zahraničia a tvári sa ako kvalitná literatúra.“

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli na Literárnej Senici úspech?
„Opäť spomeniem svoj blog. Píšem naň denne, má vyše 1000 príspevkov, snažím sa nezakrpatievať a cibriť najmä formálnu stránku svojho „grafomanstva“, lebo obsah je podriadený žánru fanfiction.“

Koho najradšej čítate?
„Viem, čo ma absolútne neoslovilo, napriek tomu, čo tvrdím o svojom zameraní a orientácii na rozprávky a fantáziu. Bol to pán Tolkien a jeho Pán prsteňov. Siahla som po ňom ako po povinnej literatúre k maturite. Doslova prehrýzla som sa po stranu 118 a vzdala to. A neľutujem. To pre mňa nie je to pravé orechové...A obdobne skončil i HP a Upírske denníky, Divergencia, všetky tie boje o tróny a o život či Greenovky... som, žiaľ iná generácia. Tieto diela ma nemajú čím osloviť.“

O čie rady ste sa doteraz najčastejšie opierali pri svojom literárnom raste?
„Stále priznávam, že vykrádam myšlienky iných. Sú to slovné spojenia, vety, úryvky. Často zostávajú bezmenné, a preto si vážim každého, kto ich vyslovil a mňa tým posunul a obohatil.“

Ak už zbierate námet na vašu prvú knihu, o čom bude?
„Pravdepodobne pre deti a o deťoch.“

Čo by ste odkázali vašim rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2015 zapojili a prišli sa o svoje skúsenosti podeliť?
„Som nesmierne rada, že ste...“

Ak chcete, vyjadrite sa literárne aj k najdiskutovanejšej téme tohto roka  - utečenci (v rozsahu 8 slov, pričom sa budú začínať hláskami slova UTEČENCI)?
„Už Ticho Exodus Čistej Európy Nastoľujú Cynicky Iní...“, „Urnu Tiaže Evolúcie Čas Ešte Nepochopil, cituje INRI...“, „Ubolení Tmou Edemu Čakajú Eden. Nenájdu Cieľ. Iba...“

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.