Spisovateľ Jozef Banáš v Senici 31. marca potvrdil svoju popularitu aj medzi Záhorákmi

Obľúbený spisovateľ dokáže naplniť dobrou náladou, pohodou, kreativitou a množstvom inšpirácií aj kino-divadelnú sálu Domu kultúry v Senici. Potvrdilo to okolo 200 priaznivcov literatúry a literáta Jozefa Banáša, ktorí prišli na besedu s ním nielen zo Záhoria. Na spoločnom podujatí Záhorskej knižnice v Senici a Mestského kultúrneho strediska v Senici 31. marca 2016 - v posledný deň tohtoročného Mesiaca knihy boli totiž čitatelia jeho próz takmer z celého Slovenska. Od Karlovej Vsi, kde autor v Bratislave žije, cez celé Záhorie, od Gbelov cez Borský Mikuláš, Senicu, časť kopaničiarskeho kraja vôkol Myjavy, ba dokonca – i fanúšik z Popradu si nenechal ujsť šancu stretnúť populárnu osobnosť naživo, vymeniť s ním pár slov a dozvedieť sa o jeho novej tvorbe.

Jozef Banáš je na Slovensku jeden z najplodnejších autorov, vlani mu vyšlo 5 kníh, je zároveň najprekladanejším u nás a jeho knihy sa pravidelne stávajú bestsellermi. Čo o svojej tvorbe povedal okrem iného? „Písanie je o slobode a sloboda je o zodpovednosti. Slová sú klenoty, ktoré nemôžete len tak hádzať sviniam. Učím sa trpezlivosti a zodpovednosti pri narábaní so slovom. Naozaj slobodný spisovateľ je poslednou oporou slobody v tomto neslobodnom a závislom svete. Spisovateľ nie je ten, kto musí nevyhnutne stáť na čele pokroku, ale nesmie sa motať na jeho konci. Naopak, musí sa pohybovať v blízkosti tých, ktorí sprievod vedú a dívať sa im poriadne na prsty. Verím, že sa mi to mojím písaním darí.“
Zdalo sa, že i Jozef Banáš bol senickou odozvou v hľadisku príjemne prekvapený. Podobne diváci, ktorí ho doteraz poznali iba ako prozaika. Na besede si prívlastky k jeho menu doplnili aj vďaka jeho rozprávaniu i spevu aj o také ako – dramatik, scenárista, cestovateľ, jazykovo dobre vybavený autor, talkšouman i hudobník. Piesne z repertoáru Salvatore Adama a slovenské tango, v ktorom bol k hudbe Gejzu Dusíka autorom textu senický rodák Pavol Braxatoris (1909-1980) – vnuk Andreja Sládkoviča (1820-1872), interpretoval spisovateľ Jozef Banáš v sprievode svojej gitary  a rozvinuli tak pohodovú atmosféru stretnutia i muzikálne.
Idioti v politike, Velestúr, Dementi, Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka a ostatné z deviatich vydaných kníh nielenže pritiahli do sály čitateľov, ale mnohí, ako napríklad Ján Drinka z Borského Mikuláša alebo Ladislav Tóth zo Senice, si všetky Banášove  prečítané knihy z vlastnej knižnice priniesli aj na autogramiádu. Priamo po besede si stovku kníh čitatelia kúpili aj v predsálí a vzápätí ich prizdobili autorovým podpisom či širším venovaním, takže Jozef Banáš, bol chvíľami objektom skupinových fotografií – spisovateľ ako rodinný priateľ. Neraz si vypočul námety na stvárnenie v jeho budúcich knihách, alebo odporúčania o témach, ktorým by sa mohol na podobnej besede v Senici venovať nabudúce. Oficiálne skončená (dve hodiny trvajúca) beseda, ktorú moderoval Milan Soukup, s množstvom všakovakých zvedavých otázok z publika, pokračovala teda neformálne aj počas ďalšej zhruba trištvrtehodiny autogramiády v predsálí.
Vyjadrené matematicky – 200 divákov, dve hodiny besedy, ďalšie témy pri podpisovaní sa a stovka kníh Jozefa Banáša, predaná po besede, to všetko sa stalo prísľubom, že na jeseň do Senici opäť rád zavíta. Medzitým ho čitatelia vyspovedajú aj v našom krajskom  meste v Trnave a tiež v Skalici. O termínoch jeho besied sa dá dočítať na jeho webovej stránke.
Ako prezradil  spisovateľ Jozef Banáš, aj pripravovaná nová kniha Kód 7, pre ktorú koncom minulého roka sústreďoval materiál v  najšťastnejšej krajine sveta v Bhutáne, nám priblíži nielen princípy šťastia tamojšieho človeka, ale aj cesty k šťastiu u nás na Slovensku, napríklad aj na šťastnom vrchu vysokom 999 metrov u nás. V pozornosti Jozefa Banáša je aj osobnosť Milana Rastislava Štefánika – takže na inšpirácie z jeho nových kníh i dramatických útvarov sa môžeme tešiť už dnes. A čo poradil začínajúcim autorom? Že motivácia „nevzdávať sa“ je dobrý základ pre  úspech.

Článok na webovej stránke Jozefa Banáša

Text: Milan Soukup