Spisovateľ Jozef Banáš v Senici 31. marca potvrdil svoju popularitu aj medzi Záhorákmi

Spisovateľ Jozef Banáš v Senici 31. marca potvrdil svoju popularitu aj medzi Záhorákmi

Obľúbený spisovateľ dokáže naplniť dobrou náladou, pohodou, kreativitou a množstvom inšpirácií aj kino-divadelnú sálu Domu kultúry v Senici. Potvrdilo to okolo 200 priaznivcov literatúry a literáta Jozefa Banáša, ktorí prišli na besedu s ním nielen zo Záhoria. Na spoločnom podujatí Záhorskej knižnice v Senici a Mestského kultúrneho strediska v Senici 31. marca 2016 - v posledný deň tohtoročného Mesiaca knihy boli totiž čitatelia jeho próz takmer z celého Slovenska. Od Karlovej Vsi, kde autor v Bratislave žije, cez celé Záhorie, od Gbelov cez Borský Mikuláš, Senicu, časť kopaničiarskeho kraja vôkol Myjavy, ba dokonca – i fanúšik z Popradu si nenechal ujsť šancu stretnúť populárnu osobnosť naživo, vymeniť s ním pár slov a dozvedieť sa o jeho novej tvorbe.

Jozef Banáš je na Slovensku jeden z najplodnejších autorov, vlani mu vyšlo 5 kníh, je zároveň najprekladanejším u nás a jeho knihy sa pravidelne stávajú bestsellermi. Čo o svojej tvorbe povedal okrem iného? „Písanie je o slobode a sloboda je o zodpovednosti. Slová sú klenoty, ktoré nemôžete len tak hádzať sviniam. Učím sa trpezlivosti a zodpovednosti pri narábaní so slovom. Naozaj slobodný spisovateľ je poslednou oporou slobody v tomto neslobodnom a závislom svete. Spisovateľ nie je ten, kto musí nevyhnutne stáť na čele pokroku, ale nesmie sa motať na jeho konci. Naopak, musí sa pohybovať v blízkosti tých, ktorí sprievod vedú a dívať sa im poriadne na prsty. Verím, že sa mi to mojím písaním darí.“
Zdalo sa, že i Jozef Banáš bol senickou odozvou v hľadisku príjemne prekvapený. Podobne diváci, ktorí ho doteraz poznali iba ako prozaika. Na besede si prívlastky k jeho menu doplnili aj vďaka jeho rozprávaniu i spevu aj o také ako – dramatik, scenárista, cestovateľ, jazykovo dobre vybavený autor, talkšouman i hudobník. Piesne z repertoáru Salvatore Adama a slovenské tango, v ktorom bol k hudbe Gejzu Dusíka autorom textu senický rodák Pavol Braxatoris (1909-1980) – vnuk Andreja Sládkoviča (1820-1872), interpretoval spisovateľ Jozef Banáš v sprievode svojej gitary  a rozvinuli tak pohodovú atmosféru stretnutia i muzikálne.
Idioti v politike, Velestúr, Dementi, Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka a ostatné z deviatich vydaných kníh nielenže pritiahli do sály čitateľov, ale mnohí, ako napríklad Ján Drinka z Borského Mikuláša alebo Ladislav Tóth zo Senice, si všetky Banášove  prečítané knihy z vlastnej knižnice priniesli aj na autogramiádu. Priamo po besede si stovku kníh čitatelia kúpili aj v predsálí a vzápätí ich prizdobili autorovým podpisom či širším venovaním, takže Jozef Banáš, bol chvíľami objektom skupinových fotografií – spisovateľ ako rodinný priateľ. Neraz si vypočul námety na stvárnenie v jeho budúcich knihách, alebo odporúčania o témach, ktorým by sa mohol na podobnej besede v Senici venovať nabudúce. Oficiálne skončená (dve hodiny trvajúca) beseda, ktorú moderoval Milan Soukup, s množstvom všakovakých zvedavých otázok z publika, pokračovala teda neformálne aj počas ďalšej zhruba trištvrtehodiny autogramiády v predsálí.
Vyjadrené matematicky – 200 divákov, dve hodiny besedy, ďalšie témy pri podpisovaní sa a stovka kníh Jozefa Banáša, predaná po besede, to všetko sa stalo prísľubom, že na jeseň do Senici opäť rád zavíta. Medzitým ho čitatelia vyspovedajú aj v našom krajskom  meste v Trnave a tiež v Skalici. O termínoch jeho besied sa dá dočítať na jeho webovej stránke.
Ako prezradil  spisovateľ Jozef Banáš, aj pripravovaná nová kniha Kód 7, pre ktorú koncom minulého roka sústreďoval materiál v  najšťastnejšej krajine sveta v Bhutáne, nám priblíži nielen princípy šťastia tamojšieho človeka, ale aj cesty k šťastiu u nás na Slovensku, napríklad aj na šťastnom vrchu vysokom 999 metrov u nás. V pozornosti Jozefa Banáša je aj osobnosť Milana Rastislava Štefánika – takže na inšpirácie z jeho nových kníh i dramatických útvarov sa môžeme tešiť už dnes. A čo poradil začínajúcim autorom? Že motivácia „nevzdávať sa“ je dobrý základ pre  úspech.

Článok na webovej stránke Jozefa Banáša

Text: Milan Soukup
Foto: Ivan Fodor, Milan Soukup

 

{gallery}20160404_banas{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.