Spisovateľka Kristína Baluchová besedovala v Senici

Spisovateľka Kristína Baluchová besedovala v Senici

V utorok 5. júna 2018 v rámci Dní detskej knihy zavítala na besedu do oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici spisovateľka, psychologička, filantropka, niekdajšia letuška, mama dvojročnej dcérky a teraz i redaktorka Televízie Bratislava – Kristína Baluchová. O zážitky z lietania, písania, príhodách zo vzduchu z pozemského tuzemského i exotického zahraničného prostredia sa podelila s 19 deťmi zo IV. A, ktoré na stretnutie s ňou prišli s pani učiteľkou Silviou Vidovou z III. Základnej školy v Senici.

Kristína Baluchová – rodáčka z Kežmarku t(am prežila detstvo a absolvovala Gymnázium), potom vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Píše už 10 rokov, z toho takmer 6 rokov bola letuškou. Napísala doteraz 6 kníh, z nich tri pre deti (Lietam v tom tiež – 2011, Let 365 - 2013, Ako kaluže – 2014, Kamoši z vypraného svetra – 2015, Kapitán Padák & Straty a nálezy – 2016, Kapitán Padák & Pašerácka spojka – 2017). Letecké povolanie k ich rodine patrí a pilotom bol aj jej manžel. Jej otec je z Liptova, z Palúdzky, a mama z Topoľčian a stará mama bola sesternicou básnika Milana Rúfusa. Nuž azda aj talent a vlohy na písanie, podobne ako i lásku k lietaniu získala tiež génmi.
Senické deti prišli na besedu pripravené. Veď jej z najnovšej knižky Kapitán Padák & Pašerácka spojka už začali čítať. Mnohých však letecké katastrofy a informácie okolo lietania zaujímajú natoľko, že niektorí štvrtáci netajili, že raz chcú byť pilotmi a štvrtáčky letuškami. Deti už lietadlami leteli do Bulharska, do Dánska, Grécka,Tuniska, do Turecka či do Talianska...O tom, aké jazykové a iné predpoklady a znalosti musí záujemca o letectvo mať, sa deti dozvedeli školáci z prvej ruky...
Letová hladina, turbulencie, činnosť pozemného personálu letísk, čo sa deje na palube počas letu, podobnosť lietadiel s vtákmi, aj o tom sa deti zhovárali počas besedy. Videli model Boing 737, teta spisovateľka, ktorá sama po prvý raz letela až ako 19-ročná, im prečítala zo svojej knižky. A čítal aj Timotej, ktorý sa pilotom chce stať, keďže pri čítaní mal kapitánsku čiapku spisovateľkinho manžela. Isto mal Timo zážitok ako hrom.
Na besede panovala družná otvorená atmosféra,. Padlo veľa zvedavých otázok, ale bolo počuť aj upozornenia detí navzájom, čomu by sa v škole mali venovať viac, ak letectvo chcú spojiť so svojou budúcnosťou. Mnoho potrebných poznatkov napríklad z fyziky a iných predmetov im základná škola ponúkne už ako piatakom. Na nevyhnutných jazykových znalostiach budú musieť pracovať deti aj samé, ak chcú v živote a v profesii obstáť.
Knižky o Kapitánovi Padákovi ilustroval Ondrej Sova. „Prvého Padáka som písala dlhšie, asi tri roky, ale druhého som napísala už za asi rok...“ Zdôverila sa autoka. A deti už vedeli, že tretie pokračovanie napíše „za pol roka“. Zaznela nahlas detská prognóza sprevádzaná smiechom učiteľky, knihovníčok, spisovateľky i detí. Ako sa bude tretie voľné pokračovanie nazývať? „Kapitán Padák & Lietajúce auto“. Hoci deti poznali a videli lietajúce auto v Harry Potterovi, v jej knižke to vraj bude o lietajúcom aute zo Slovenska. Potvrdila Kristína Baluchová.
Prečo začala písať a prečo aj o lietaní? „Keď som bola malá, som veľmi rada čítala. Trávila som veľa času v knižnici mala som rada knihy. Chýbala mi ale knižka o lietajúcom hrdinovi. Keď som pracovala ako letuška, alebo aj neskôr, keď som cestovala po svete, tak som nazbierala veľmi veľa zážitkov. A vravela som si -Tina, to by bolo super, keby sa to mohlo použiť v nejakom príbehu. Pokúsila som sa napísať prvú knižku, tá sa ujala, a tak mi to ostalo...“
Držíme spisovateľke Kristíne Baluchovej palce, aby tak, ako na besede v Záhorskej knižnici v Senici dokázala zaujať tunajších štvrtákov, mali aj v budúcnosti úspech u čitateľov aj ďalšie jej knihy pre deti či pre dospelých.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180606_baluchova{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.