Spomienky na literátov Martina Orgoníka a Vladimíra Jamárika v Kunove

Súčasťou Kunovských hodov sa v sobotu 20. augusta 2016 v Kunove, ktorý je už 40 rokov miestnou časťou Senice, stali i spomienky na sté výročie tragickej smrti ľudového básnika Martina Orgoníka Kunovského  (28. 5. 1887 Kunov - 17. 3. 1916 Bratislava) i 95. výročie narodenia a 5. výročie úmrtia učiteľa, regionálneho historika, archeológa a literáta Vladimíra Jamárika (21. 9. 1921 Kunov - 5. 9. 2011 Kunov).
Na obe osobnosti kunovských rodákov sme spomínali na hodových slávnostiach, keď primátor Senice Branislav Grimm a ďalší hostia uviedli do života po obnove Kunovskú zvonicu, postavenú roku 1860, a Starú ľadovňu - zaujímavý objekt spojený s hospodárskym životom a históriou miestnej časti Senice. K udalosti z predchádzajúceho augustového víkendu sa vraciame vo fotogalérii.

Vo fonde Záhorskej knižnice v Senici odkaz poeta Martina Orgoníka Kunovského i prínosy  regionálneho historika Vladimíra Jamárika pre zachovanie našej historickej pamäti o mnohých etapách dejín Senice a Záhoria  možno vystopovať z publikácií – LITERÁRNY KUNOV od Vladimíra Jamárika, roku 2001 vydanej Záhorskou knižnicou v Senici, či z Jamárikových publikácií KUNOV 555 ROKOV a NEZNÁMA SENICA, ktoré  Mesto Senica vydalo v rokoch 2006 a 2007.
Archeologické, národopisné a iné exponáty, písomnosti, zápisy a rukopisy z tvorby a zbierok Vladimíra Jamárika sa isto stanú oporou pri zrode Mestského múzea v Senici. Jeho archeologické nálezy sa už stali súčasťou viacerých slovenských expozícií (Bratislava, Nitra,…) a ďalšie daroval za svojho života tiež Záhorskému múzeu v Skalici.

{gallery}20160823_kunov{/gallery}