Staré stromy v Senici podnietili k zamysleniu

Prvé podujatie v rámci nového cyklu Mosty k senickej minulosti máme úspešne za sebou. Téma Staré stromy v Senici v utorok 24. septembra zaujala a spojila milovníkov životného prostredia s nadšencami histórie.

S Dankou Ševčíkovou z o. z. KOZEL a Michalom Kuzmom, jedným z najlepších arboristov na Slovensku, sme spoznávali životné osudy viac ako 100-ročných stromov. Rastú blízko nás, a napriek tomu o nich tak málo vieme, tak málo pre ne robíme. Pýtali sme sa a hľadali odpovede na otázky: Akú cenu majú pre nás staré stromy? Môžeme ich nahradiť novými? Sme my ako obyvatelia mesta tolerantní k starším drevinám? Aká budúcnosť čaká staré senické stromy? Chvíľami do rozprávania vstupovali ďalší hostia, ktorí majú k téme čo povedať: Juraj Kabát z o. z. KOZEL a Ján Hromek, znalec histórie Senice. Výsledkom bolo pútavé rozprávanie, pri ktorom sme sa chvíľami smiali, chvíľami premýšľali, ako nepodľahnúť pesimizmu. V každom prípade, podujatie Staré stromy v Senici prinieslo veľa podnetných myšlienok a úspešne odštartovalo cyklus Mosty k senickej minulosti.

{os-gal-39}