Stretnutie s docentom Štefanom Komorným – spolutvorcom ocenenej knihy „DÓM“

Stretnutie s docentom Štefanom Komorným – spolutvorcom ocenenej knihy „DÓM“

Týždeň pred Štedrým dňom,  17. decembra 2015 podvečer, docent  Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení z Bratislavy, v Gbeloch žijúci Štefan Komorný, kameraman, fotograf a vysokoškolský pedagóg na spoločnom podujatí Záhorskej knižnice v Senici a Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici „Adventným stretnutím s umením“ na výstave svojich fotografií v senickej galérii návštevníkom priblížil dvaapolročnú  prácu na obrazovej časti výpravnej monografie Dóm. Kniha je o Katedrále svätého Martina v Bratislave. Tento architektonický skvost je po Bratislavskom hrade druhou najvýznamnejšou turistickou atrakciou  Bratislavy a v hlavnom meste Slovenskej republiky tiež najvýznamnejšou gotickou sakrálnou stavbou, na Slovensku jednou z najväčších.

Fotograf priblížil jednak dobrodružstvo snímania umeleckých a historických pamiatok s bohatým duchovným odkazom a minulosťou neraz zastretou tajomstvami vekov. Hovoril aj o komunikácii so spolutvorcami, vďaka ktorým  kniha o Dóme v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska roku 2010 získala Cenu Ministerstva kultúry SR -  konkrétne Štefan Komorný za fotografie, biskup Jozef Haľko za text a Barbara Neumannová za grafickú úpravu.
Katedrála ako korunovačný chrám i miesto odpočinku korunovaných hláv  sa  stavebne začala rodiť pred takmer 800 rokmi (roku 1221) a súčasnú trojloďovú gotickú podobu získala  pred viac ako 500 rokmi.
Diváci, medzi ktorými nechýbali viacerí významní fotografi nielen zo Záhoria a rodinní príslušníci a blízki docenta Štefana Komorného z Gbelov i zo Zohora, sa pri projekcii fotografií zoznámili aj so zábermi, ktoré sa do knihy nedostali. Spoznali fotografie z ocenenej knihy z premietnutého pdf formátu a nazreli pri zanietenom rozprávaní a komentári do tvorivej kuchyne vysokoškolského pedagóga. Nepriamo im odkryl aj svoju motiváciu, ako byť úspešným, ktorú ako pedagóg odovzdáva každodenne tým mladším na vysokej škole.
Tiež hodnotný hudobný program Lenky Kurinovej prispel k adventnej atmosfére blížiacich sa vianočných sviatkov. A ako na záver  vianočno-novoročným vinšom formuloval riaditeľ Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici  Štefan Zajíček (aj za spoluorganizátorov podujatia zo Záhorskej knižnice v Senici), spoločným želaním do roku 2016 pre širokú umeniamilovnú verejnosť bude - aby podujatia s knihou a výtvarným umením v galérii osviežili svojou duchovnou náplňou a vizualitou a prinášali hodnotné estetické zážitky.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20160112_komorny{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.