Týždeň slovenských knižníc 2019

Týždeň slovenských knižníc 2019

So Zuzanou Kollárovou sme v Záhorskej knižnici spoznávali indonézsky ostrov Bali

„Prečo Bali, prečo táto prezentácia? Pretože rada o veciach, ktoré zažijem, rozprávam. Chcem sa podeliť o tie zážitky, nenechávať si ich sama pre seba...“ Aj takto Zuzana Kollárová, rodená Pullmanová, zo Senice, kedysi pracujúca aj v Záhorskej knižnici, žijúca už viac rokov v Českej republike, zdôvodnila svoje rozprávanie spojené s videoprezentáciou z indonézskeho ostrova Bali. Aj mala vraj trocha rešpekt pred hľadiskom, v ktorom sedeli a počúvali aj jej bývalé učiteľky zo Senice.

            Kedysi v detstve si z učebnice vystrihla obrázok indonézskych ryžových polí. Vtedy isto netušila, že po trojtýždňovom pobyte v tej čarovnej destinácii vlani na jeseň, nám v rámci Týždňa slovenských knižníc práve 8. marca 2019  o svojich zážitkoch porozpráva.

            Nešlo jej o prezentáciu encyklopedických údajov, geografických či demografických faktov. Ale o to, ukázať nám, čo ju tam nadchlo a potešilo v prírode, faune, flóre, i pri stretnutí s ľuďmi v tejto v cestovnom ruchu lákavej lokalite.

            Činné sopky, stá metrov vysoké vodopády, príjemné pláže, cestné serpentíny, nezvyčajné prírodné scenérie, dračie či hadie ovocie, kakaovníky, banánovníky, cibetková káva ako exportný artikel, nápoje, hudobný nástroj gamelan, architektonické zaujímavosti, sochy, rôzne obradové zvyky, historické umelecké vyrezávané rekvizity a masky, i stravovacie odlišnosti sme so Zuzanou a jej partnerkou na ceste po Bali Klaudiou Rechtorisovou  spoznávali pri premietaní a komentovaní fotografií.

            Na ostrov Bali, ktorý tvarom domáci prirovnávajú k sliepke (a susedný ostrov je znesené vajíčko), sa z Bratislavy letí asi 16 hodín. Rozlohou je asi taký veľký ako devätina Slovenska, ale žije tam až 4,2 milióna obyvateľov.

            Zuzanu nadchla srdečnosť ľudí i pokoj a pohoda, aká tam vládne. I pokora s akou si chránia svoju identitu a územie. Na ostrove vraj žije aj viac Čechov a Slovákov, prevádzkujúcich kaviarničky či iné gastronomické zariadenia. Vraj tam rýchlo môžete byť „milionárom“.  Ale tamojší 1 milión rupií reprezentuje iba 60 eur.

            Po videoprezentácii Zuzana  (i Klaudia) ochotne reagovala na otázky z auditória. I na otázky Laury Nemečkayovej, ktorá ju spolu s kameramanom Stanislavom Prokešom mladším oslovili, aby čo-to z podujatia Týždňa slovenských knižníc priblížili tiež divákom TV SEN.

            Riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová za zaujímavú prezentáciu, zážitky a postrehy cestovateľkám poďakovala. Zdá sa, že Zuzana má v hľadáčiku  aj nový exotický cieľ – Indiu. A tak sa s ňou azda  na podobnej prezentácii v ZK ešte stretneme. Návšteva ostrova Bali z pohodlia knižnice sa určite vyplatila. Veď za  necelé dve hodiny, ktoré sme spolu prežili v srdečnej atmosfére s blízkymi dušami, sme „ušetrili“ najmenej 16 hodín letu tam, a rovnaký čas naspäť. A z peňaženky nám pritom neubudol ani cent či rupia.                 

      Text a foto: Milan Soukup

{os-gal-15}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.