Týždeň slovenských knižníc - Knižnica pre všetkých

V pondelok 13. marca predpoludním sa na informatickej príprave v Záhorskej knižnici v Senici spolu s učiteľkami Janou Ponechalovou zúčastnilo 16 druhákov z II. Základnej školy v Senici. Tety knihovníčky Gabriela Rehušová mladšia a Soňa Vavrová deťom priblížili chod knižnice. A potom spoločne deti testovali svoje čitateľské schopnosti. Z knižky od Márie Rázusovej – Martákovej „Kozliatka“ (Rozprávka o kozliatkach poslušných, ale i neposlušných), ilustrovanej Vladimírom Králom, si na striedačku deti čítali. O knižke potom spolu s knihovníčkami a učiteľkou rozprávali, ale aj prečítané hravo dramatizovali. Koza mama, neposlušné i poslušné kozliatka, vlk, kováč, mlynár i učiteľ spevu, postavy stvárnené detskými „hercami,“ rozihrali príbehy z knižky. Knižnicu tak deti vnímali nielen ako priestor pre vzdelávanie pomocou vedomostí z kníh, ale aj ako kulisu pre tvorivosť, improvizáciu a zvyšovanie vlastného sebavedomia.

Po deťoch z II. ZŠ v Senici do detského oddelenia knižnice na podobné stretnutie s knihou a jej dramatizáciou prišli aj deti zo Špeciálnej materskej školy v Senici s učiteľkami Janou Suchánkovou a Lenkou Adáskovou. V menšej skupinke sa čítala rozprávka o vajci na vandrovke, a príbeh ožil aj pomocou figúrok hlavného hrdinu rozprávky – vandrujúceho Vajca a  jeho priateľov - zvieratiek. Deti si hravou formou precvičili  pamäť i jednoduchými príkladmi tiež matematiku.

{gallery}20170314_tsk1{/gallery}