Týždeň slovenských knižníc - Povesti a iné zvesti o slovenských hradoch

V utorok 14. marca 2017 predpoludním do detského oddelenia Záhorskej knižnice v Senici na podujatie nazvané „Povesti a iné zvesti o slovenských hradoch“ prišlo spolu s učiteľkou Janou Menglerovou deväť detí - tretiakov a štvrtákov zo Základnej školy s Materskou školou v Cerovej. Prišli práve z prostredia pod „Korlátskym hradom, ktorý roku 1394 daroval kráľ Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc. Kedysi k nemu patril aj Trstín, Jablonica, Prievaly, Hlboké, Osuské a Lieskové...“ Knihovníčka Gabriela Rehušová mladšia deťom priblížila aj ďalšie zaujímavosti o iných malokarpatských hradoch, vrátane najmladšieho (Smolenického zámku, ktorý dobudovali až po roku 1945 a je v ňom dnes Kongresové centrum Slovenskej akadémie vied) z tých, ktoré ako strážne hrady chránili obchodné cesty prechádzajúce malokarpatskými priesmykmi. Naporúdzi mala aj množstvo kníh o hradoch z fondu Záhorskej knižnice.

Deti si striedavo o hrade nad Cerovou prečítali z knihy Záhoráckych povestí od Štefana Moravčíka. A pokúsili sa tematiku z prečítaného príbehu stvárniť obrázkami. Martin Petráš, Monika Michalicová, Samuel Sýkora, Matej Harnúšek, Tánička Zíšková, Ema Kičková, Terezka Cintulová, Dominika Dobrocká a Kristína Uhrínková sa tak v Týždni slovenských knižníc v Senici dozvedeli čosi viac o našej minulosti a v neformálnej besede, hravo i prostredníctvom vlastných zážitkov popustili uzdu fantázie ako nádejní noví hľadači pokladov z podzemia hradu nad ich obcou.

{gallery}20170315_tsk2{/gallery}