Týždeň slovenských knižníc - Povesti a iné zvesti o slovenských hradoch

Týždeň slovenských knižníc - Povesti a iné zvesti o slovenských hradoch

V utorok 14. marca 2017 predpoludním do detského oddelenia Záhorskej knižnice v Senici na podujatie nazvané „Povesti a iné zvesti o slovenských hradoch“ prišlo spolu s učiteľkou Janou Menglerovou deväť detí - tretiakov a štvrtákov zo Základnej školy s Materskou školou v Cerovej. Prišli práve z prostredia pod „Korlátskym hradom, ktorý roku 1394 daroval kráľ Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc. Kedysi k nemu patril aj Trstín, Jablonica, Prievaly, Hlboké, Osuské a Lieskové...“ Knihovníčka Gabriela Rehušová mladšia deťom priblížila aj ďalšie zaujímavosti o iných malokarpatských hradoch, vrátane najmladšieho (Smolenického zámku, ktorý dobudovali až po roku 1945 a je v ňom dnes Kongresové centrum Slovenskej akadémie vied) z tých, ktoré ako strážne hrady chránili obchodné cesty prechádzajúce malokarpatskými priesmykmi. Naporúdzi mala aj množstvo kníh o hradoch z fondu Záhorskej knižnice.

Deti si striedavo o hrade nad Cerovou prečítali z knihy Záhoráckych povestí od Štefana Moravčíka. A pokúsili sa tematiku z prečítaného príbehu stvárniť obrázkami. Martin Petráš, Monika Michalicová, Samuel Sýkora, Matej Harnúšek, Tánička Zíšková, Ema Kičková, Terezka Cintulová, Dominika Dobrocká a Kristína Uhrínková sa tak v Týždni slovenských knižníc v Senici dozvedeli čosi viac o našej minulosti a v neformálnej besede, hravo i prostredníctvom vlastných zážitkov popustili uzdu fantázie ako nádejní noví hľadači pokladov z podzemia hradu nad ich obcou.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170315_tsk2{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.