Týždeň slovenských knižníc - Túry do detskej literatúry so Zdenkou Lacikovou

Týždeň slovenských knižníc - Túry do detskej literatúry so Zdenkou Lacikovou

V stredu 15. marca 2017 do Záhorskej knižnice v Senici na stretnutie s poetkou a autorkou detskej literatúry Zdenkou Lacikovou (1969), pochádzajúcou z Prašíc pri Topoľčanoch a  žijúcou na Záhorí, prišlo 36 tretiakov (III. B a III.C) zo Základnej školy na Komenského ulici v Senici. Na Túry do detskej literatúry zavítalo spoločenstvo veľmi komunikatívnych detí s pani učiteľkami Mgr. Alenou Čížovou a Mgr. Erikou Hyžovou. Tém hravého a živého dialógu s tetou spisovateľkou bolo neúrekom.

Zdenka Laciková deťom prezradila, že prvú knižku vydala ako 30-ročná a odvtedy ich má na svojom konte  už 15, nielen pre deti, ale i pre dospelých.  Najnovšia je Cesta do Afriky.
Rozprávanie s deťmi začali témou domácich miláčikov zo zvieracej ríše. Deti spisovateľke farbisto vykreslili svoje zážitky s psími rôznych plemien a radostných i strastiplných osudov, s mačkami, aj vraviacimi papagájmi, rozprávali sa so Zdenkou Lacikovou aj o ich zatúlanej korytnačke, o myši, ktorá nadrozmerne vyrástla a stala sa jednou z postáv v jej knižke. Odzneli zážitky strastiplné zážitky so slimákmi, radostné s rybičkami, ale odzneli i postrehy o exotických zvieratách v mini-ZOO...
Spisovateľka deťom prečítala básničky i povesti z viacerých svojich kníh, ukázala vlastné ilustrácie z knižiek, i obrázky, ktorými jej knihy vyzdobili deti z Popudinských Močidlian alebo z Kátova, kde autorka teraz pracuje v materskej škole.
V živom dialógu sa bavili deti aj o spisovateľkiných obľúbených autoroch (napríklad Milanovi Rúfusovi), ale aj o knihách, po ktorých deti siahli doma, v knižnici, alebo ich zaujali v knižnici u starých rodičov.
Tretiaci sa tešili z mnohých veršovaných ukážok i obrázkov z kníh. Zdenka Laciková na Túrach do detskej literatúry  v Senici okrem iných prečítala aj básničku  - Stratený kamarát (o dinosaurovi). „S dinosaurom stretli sme sa/ vyšší bol než žirafy./Ukryl sa mi do pralesa,/ to sa občas pritrafí./ Zídeme sa ešte hádam,/prestane sa ľudí báť./Ukryl sa a ja ho hľadám,/ asi si dám inzerát./A nalepím všade fotky,/nech sa vráti domov, späť./Priveďte ho, on je krotký./ Čakám vašu odpoveď.“
Ktovie, kto zo stretnutia odchádzal bohatší. Veď aj pre autorku detskej literatúry bola hodinka a pol so senickými tretiakmi a ich učiteľkami naplnená námetmi a inšpiráciami, ktoré môžu obe strany využiť. Jedni v ďalšej práci pri čítaní kníh s deťmi, a spisovateľka Zdenka Laciková viaceré z motívom z tohto srdečného stretnutia, ako sľúbila, isto raz v nejakej podobe zakomponuje do svojich nových kníh pre deti.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170316_tsk2{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.