Týždeň slovenských knižníc - Túry do detskej literatúry so Zdenkou Lacikovou

Týždeň slovenských knižníc - Túry do detskej literatúry so Zdenkou Lacikovou

V stredu 15. marca 2017 do Záhorskej knižnice v Senici na stretnutie s poetkou a autorkou detskej literatúry Zdenkou Lacikovou (1969), pochádzajúcou z Prašíc pri Topoľčanoch a  žijúcou na Záhorí, prišlo 36 tretiakov (III. B a III.C) zo Základnej školy na Komenského ulici v Senici. Na Túry do detskej literatúry zavítalo spoločenstvo veľmi komunikatívnych detí s pani učiteľkami Mgr. Alenou Čížovou a Mgr. Erikou Hyžovou. Tém hravého a živého dialógu s tetou spisovateľkou bolo neúrekom.

Zdenka Laciková deťom prezradila, že prvú knižku vydala ako 30-ročná a odvtedy ich má na svojom konte  už 15, nielen pre deti, ale i pre dospelých.  Najnovšia je Cesta do Afriky.
Rozprávanie s deťmi začali témou domácich miláčikov zo zvieracej ríše. Deti spisovateľke farbisto vykreslili svoje zážitky s psími rôznych plemien a radostných i strastiplných osudov, s mačkami, aj vraviacimi papagájmi, rozprávali sa so Zdenkou Lacikovou aj o ich zatúlanej korytnačke, o myši, ktorá nadrozmerne vyrástla a stala sa jednou z postáv v jej knižke. Odzneli zážitky strastiplné zážitky so slimákmi, radostné s rybičkami, ale odzneli i postrehy o exotických zvieratách v mini-ZOO...
Spisovateľka deťom prečítala básničky i povesti z viacerých svojich kníh, ukázala vlastné ilustrácie z knižiek, i obrázky, ktorými jej knihy vyzdobili deti z Popudinských Močidlian alebo z Kátova, kde autorka teraz pracuje v materskej škole.
V živom dialógu sa bavili deti aj o spisovateľkiných obľúbených autoroch (napríklad Milanovi Rúfusovi), ale aj o knihách, po ktorých deti siahli doma, v knižnici, alebo ich zaujali v knižnici u starých rodičov.
Tretiaci sa tešili z mnohých veršovaných ukážok i obrázkov z kníh. Zdenka Laciková na Túrach do detskej literatúry  v Senici okrem iných prečítala aj básničku  - Stratený kamarát (o dinosaurovi). „S dinosaurom stretli sme sa/ vyšší bol než žirafy./Ukryl sa mi do pralesa,/ to sa občas pritrafí./ Zídeme sa ešte hádam,/prestane sa ľudí báť./Ukryl sa a ja ho hľadám,/ asi si dám inzerát./A nalepím všade fotky,/nech sa vráti domov, späť./Priveďte ho, on je krotký./ Čakám vašu odpoveď.“
Ktovie, kto zo stretnutia odchádzal bohatší. Veď aj pre autorku detskej literatúry bola hodinka a pol so senickými tretiakmi a ich učiteľkami naplnená námetmi a inšpiráciami, ktoré môžu obe strany využiť. Jedni v ďalšej práci pri čítaní kníh s deťmi, a spisovateľka Zdenka Laciková viaceré z motívom z tohto srdečného stretnutia, ako sľúbila, isto raz v nejakej podobe zakomponuje do svojich nových kníh pre deti.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170316_tsk2{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu.

Heslo je Vaše priezvisko s diakritikou.

Napríklad Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.

Po prihlásení sa sa Vám zobrazí zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane zakliknite knihy, ktoré chcete predĺžiť, a kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

 Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v Online katalógu (alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vám vypíše, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená”, a podľa tejto informácie si môžete obsadenú knihu jedným klikom rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnako jedným klikom môžete objednať.

Rezervovať knihu je taktiež možné mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás mailom informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg alebo cez webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho okna napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené,, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI Vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.