Týždeň slovenských knižníc v Senici 2018 - Babička, prečítaj mi knižku!

Týždeň slovenských knižníc v Senici 2018 - Babička, prečítaj mi knižku!

V oddelení literatúry pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici bolo stredajšie predpoludnie 7. marca 2018 v rámci Týždňa slovenských knižníc viacgeneračným stretnutím čitateľov s knihou. V cykle Seniori – juniorom totiž staré, ale i mladé staré mamy, spolu s mamami čítali vnúčatám a deťom zo svojich obľúbených kníh.
Tety knihovníčky Mária Stanková, Jana Báňayová, Gabika Rehušová aj s ďalšími kolegyňami v detskom oddelení Záhorskej knižnice v Senici privítali na tomto „pilotnom“ stretnutí (vzhľadom na prázdniny v školách nášho kraja) aj ratolesti predškolského i školského veku s mamičkami a babičkami. Prišli nielen zo Senice a najbližšieho okolia, ale aj z Myjavy či Bratislavy...

Akcia pod heslom Týždňa slovenských knižníc – knižnica pre všetkých,  ponúkla rodičom i najmladším ratolestiam nový formát aktivity uprostred knižného fondu vo vynovených priestoroch. Počúvanie obľúbených rozprávok, aj tvorivý dialóg knihovníčok a starých mám a mamičiek s ratolesťami, striedalo rozprávanie o prečítanom. Dialóg o tom, čo knižky deťom ponúkajú, rozširovanie slovnej zásoby, zbavovanie sa trémy pri tvorivých hrách, ktoré na podujatí tiež nechýbali.
Otázky o prírode, obľúbených rozprávkach, populárnych i nepopulárnych hrdinoch rozprávkových príbehov, prerozprávanie obľúbenej rozprávky svojimi slovami, čítanie detí spolu s babičkami aj podľa obrázkov v knihách, vyplnenie zopár pracovných listov so zábavnými úlohami, hádanky z kníh deťom, ale aj detských hádaniek starým rodičom. To všetko spolu s hrou inšpirovanou rozprávkou o dedkovi a repe bolo pre mamičky aj sondou do pozornosti detí. Testom, či sa s najmladšími v rodine  (aj pomocou zaujímavých kníh rozvíjajúcich fantáziu) dokážeme zabaviť a zahrať, upútať či udržať ich pozornosť.
Pre mnohých predškolákov bolo stretnutie seniorov s najmladšími juniormi v knižnici aj pokusom, či stojí za to – spojiť čítanie rozprávok s utužovaním medzigeneračných vzťahov. Kto ako v tomto pokuse obstál, to vedia najlepšie priami aktéri.
Detská radosť, ktorá rozžiarila pohľady najmenších, i chápavé úsmevy mamičiek a babičiek, keď sa pri rozprávaní deťom neraz pomiešali postavy z troch rozprávok do jednej, aj to boli pozitívne sprievodné znaky ďalšieho úspešného podujatia v Týždni slovenských knižníc v Senici.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180307_seniori{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.